1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ergenekon Sanıkları CHP'den Aday Olacak mı?
Ergenekon Sanıkları CHPden Aday Olacak mı?

Ergenekon Sanıkları CHP'den Aday Olacak mı?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ergenekon sanıklarına CHP'den milletvekili adaylığı kapısını kapatmadı.

06 Aralık 2010 Pazartesi 00:28A+A-

Kılıçdaroğlu, dün partisinin Antalya merkez Kepez İlçe Kadın Kolları tarafından, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 76'ncı yıldönümü dolayısıyla düzenlenen toplantı için Antalya'ya geldi. Toplantı öncesi yaptığı şehir turu sırasında Dokuma semti yakınlarında otobüsten inerek bir kahvehaneye girdi.

Vatandaşlarla selamlaşan Kılıçdaroğlu, burada gazetecilerin sorularını cevapladı. "Silivri'de tutuklu bulunan Ergenekon sanığı gazeteciler Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay ile eski rektör Mehmet Haberal'ın, 'Sebahat Tuncel modeli' ile TBMM'ye taşınması modeline yeşil ışık yaktığınız iddia edildi." sözleri üzerine Kılıçdaroğlu, "Hayır böyle bir çalışmamız yok. Nereden çıkarılıyor anlamıyorum." ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, kadın kollarının programının ardından da aynı soruyla karşılaştı. Çay içmek için CHP İl Başkanı Özer Ülken'in odasına geçen Kılıçdaroğlu; Özkan, Balbay ve Haberal'ın CHP'den aday olacağına ilişkin tartışmanın hatırlatılması üzerine, "Bu konuyu ben de medyadan öğrendim." dedi. "Böyle bir konu gündeme gelirse sizin tavrınız nasıl olur?" sorusuna "Allah kerimdir diye bir söz vardır bilirsiniz değil mi?" karşılığını verdi.

Ergenekon sanıklarının CHP'den aday olacağına ilişkin iddiayı cuma günü Bursa Kent Gazetesi yazarı Yusuf Kotaman gündeme taşımıştı. Kemal Kılıçdaroğlu ile perşembe günkü Bursa programı sırasında parti otobüsünde konuşma fırsatı bulduğunu belirten Kotaman, söz konusu isimlerin CHP'den adaylığına ilişkin "Listeler açıklandığında göreceksiniz." cevabını aldığını ifade etmişti. "Bunu olumlu olarak düşünebilir miyim?" sorusuna ise CHP liderinin, "Öyle olmasa sorunuza hemen hayır derdim." cevabını verdiğini dile getirmişti.

ÖZKAN MAYDA, CİHAT ÜNAL  / ZAMAN

HABERE YORUM KAT