1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan'dan Kıbrıs Resti: Şartlar Değişti!
Erdoğandan Kıbrıs Resti: Şartlar Değişti!

Erdoğan'dan Kıbrıs Resti: Şartlar Değişti!

KKTC’yi dün ziyaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sert mesajlar verdi.

20 Temmuz 2011 Çarşamba 10:00A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 61. Hükümeti kurduktan sonra ilk resmi ziyaretini yaptığı KKTC’de Başbakan İrsen Küçük tarafından resmi törenle karşılandı.

Havalimanında kendisini karşılamaya gelen yaklaşık 2 bin kişiye seslenen Erdoğan, şunları söyledi: "Biz, artık farklı bir sürecin içerisindeyiz, kimse ama kimse Kuzey Kıbrıs’ın Türk’üne hiçbir zaman kalkıp da kölelik uygulamasını yapamaz. Kimse kendine göre kuracağı hesaplarla Kuzey Kıbrıs üzerinde çeşitli planlar uygulayamaz. Ne ambargo ne izolasyon. Bunların hiçbirisi Kuzey Kıbrıs’a uygulanamaz."

Dünya Bülteni'nden Okan Haksever'in derlediği Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

KKTC ÜZERİNDE PLAN UYGULATMAYIZ

1974 hiçbir zaman anılarımızdan çıkmıyor; çıkmayacak. Biz artık farklı bir sürecin içindeyiz. Kimse ama kimse KK türküne kalkıp da kölelik uygulamasını yapamaz. Ve kimse kendine göre kuracağı hesaplarla KKTC üzerinde çeşitli planlar uygulayamaz. Ne ambargo ne izolasyon bunların hiçbiri KKTC’ye uygulanamaz.

KİMSEYE OPERASYON MÜSADESİ VERMEYİZ

Biz et ve tırnak gibiyiz. Kim ki bu vücudun azalarını birbirinden ayırmak istiyorsa yanlış bir yoldadır. Şunu iyi bileceğiz. Bu topraklar şehitlerimizin gazilerimizin kanlarıyla yoğrulmuş topraklardır. Bu topraklarla üzerinde kimseye operasyon müsadesi veremeyiz.

KIBRIS DİYE BİR DEVLET YOK

Kıbrıs diye bir devlet yoktur. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi vardır KKTC vardır. Onlar sözüne sadık kalmadı. AB de sözünde durmadı. Biz haklıyız şimdi dünyanın neresine gidersek gidelim. Sizin o tavrınız her yerde haklılığımız ifade ediyor. Haklıyız ve haklı olduğumuz için de güçlüyüz.

YATIRIM SÖZÜ

Aramıza fitne fesat sokmak isteyenlere sakın ha aldanmayınız. E en kısa zamanda KKTC altyapısıyla üstyapısıyla daha güçlü bir hale gelecektir. İnşallah yatırımlarımızın açılışlarını yapıyoruz. Daha hızla devam edecek. Duble yollar KKTC’nin her yanını ulaşımda farklı bir konuma ulaştıracağız.

GÜNEY’İN HALİNİ GÖRÜYORSUNUZ

3 yıl içinde KKTC’ye su getireceğiz. Artık KKTC’nin tamamiyle su sorunu diye bir şey olmayacak. Elektrik sorunumuz zaten yok. Ama güneyin halini görüyorsunuz değil mi  Fakat şu anda sizler Türkler olarak Rumlara bir insanlık dersi verdiniz. Bizde var size de elektrik veriyoruz dediniz. Aksi bir şey yapmadınız. Çünkü bizlere yakışan o da onun için. Birliğimiz beraberliğimiz gücümüz olacaktır bunu unutmayın. Bu gücümüzü kimse zafiyete uğratamayacaktır.

Başbakan Erdoğan Güney Kıbrıs Rum yönetimi tarafından kendisine, “boğazda balık yiyelim” teklifi yapıldığını ancak kendisinin masada Türkiye, KKTC, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın olması koşuluyla evet dediğini, bu yüzden Rumların Erdoğan’ın bu önerisine yanaşmadığını belirtti.

EROĞLU İLE BİR ARAYA GELDİ

Erdoğan Lefkoşa’daki temasları çerçevesinde KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile heyetler arası görüşmede bir araya geldi, ardından iki lider ortak basın açıklaması yaptı. Erdoğan’ın basın açıklamasındaki mesajları şöyle:

BM’YE ANNAN RAPORU SİTEMİ

Hala Annan’ın hazırladığı rapor açıklanmamıştır. Bu da düşündürücü. Niye açıklamıyorlar, bu da ilginçtir. Bütün bunlarla rağmen gerek Sayın Talat şimdi de gerek Sayın Eroğlu sabırla bu süreci devam ettirmişlerdir. Şimdi de 19 görüşme planlanıyor. Temmeni ederiz ki beklenen sona ulaşılır. Ve aynı temenniyi bir garantör ülke Yunanistan’dan da bekliyoruz. İngiltere’den de bekliyoruz.

ERDOĞAN’A BALIK YİYELİM TEKLİFİ

Kimse bizden güney Kıbrıs Rum Yönetimi başkanının muhatabı olmayı beklemesin. Hiçbir zaman biz orayı muhatap alarak masaya oturmayız. İlla bir şey yapmak isteniyorsa ‘gelin bu işi dörtlü yapalım’ dedik. Yunanistan, Türkiye, KKTC ve Güney Kıbrıs Rum yönetimi olarak oturalım. Hatta bana zaman zaman boğazda balık yiyelim diye Güney Kıbrıs’tan teklif gelmiştir. Ama bu balığı 4’lü olarak yiyelim dedim. Hatta beşli de olabilir. Ama yanaşmadılar.

MARJİNAL GRUPLARA DİKKAT

Kuzey Kıbrıs’taki kardeşlerimizi ifsad etmeye çalışan bazı marjinal gruplar çıkabilir. Bu marjinal grupların oyununa hiçbir zaman benim Kuzey Kıbrıslı kardeşlerim gelmemelidir. Sizin beraberliğiniz, tek yürek oluşunuz asıl gücünüz olacaktır.  Bunu koruduğunuz sürece kimse KKTC üzerinde her hangi bir spekülasyon yapamaz, oynayamaz.

BIÇAK KEMİĞE DAYANMAMALI

Tabi bunların varacağı bir nokta var. Bıçak kemiğe dayanmamalı. Dayanmadan çözülmeli diyoruz. Biz şu anda bir adım öndeyiz. Ama Rumlar geride. Ve bizim haklılığımız var. Onlar haklı değil. Onlar şu anda hakları olmayan bir avantajı yakaladıklarını sanıyorlar. Bu da AB üyesi ülkelerin günahıdır.

“1974 olmasaydı Kıbrıs Filistin gibi olurdu”

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da ortak basın açıklamasında yaptığı konuşmada 1974 harekatının önemine değindi, Erdoğan’ın kendisiyle paylaştığı bir düşüncesini aktararak “Bizler nerden nereye ve nasıl geldiğimizi bilen bir halkız. 1974 harekatı olmamış olsaydı bugün nerelerde olacağımızın farkındayız. Sayın Başbakan’ın da ifade ettiği gibi Filistin’den daha beter bir durumda olacaktık. Filistin’in başına gelen Türk halkının da başına gelecekti” dedi.

HABERE YORUM KAT