1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan’dan İsrail’e Bir Rest Daha
Erdoğan’dan İsrail’e Bir Rest Daha

Erdoğan’dan İsrail’e Bir Rest Daha

Başbakan Erdoğan, Yunanistan'da düzenlenecek iklim konferansına “İsrail varsa ben yokum!” diyerek katılmayacağını açıkladı.

19 Ekim 2010 Salı 14:02A+A-

Başbakan Erdoğan'dan Siyonist İsrail'e bir rest daha: "Netanyahu varsa ben yokum!"

Cuma günü Atina'da düzenlenecek iklim değişikliği konulu Akdeniz Konferansı öncesi, Türkiye-İsrail gerginliği bir kez daha hortladı. Yunan televizyonuna konuşan Başbakan Erdoğan, "Eğer İsrail Başbakanı bu etkinliğe katılırsa, ben orada olmayacağım!" dedi.

"Katliamla Gurur Duyan Bir Başbakanla Görüşmem!"

Başbakan Erdoğan röportajı, Yunan Skai TV'ye verdi. Televizyon muhabirinin konuyla ilgili sorusuna cevap verirken, "Çok açık konuşmayı severim. Asla gizli ajanda sahibi olmadım." diye başlayan Erdoğan, Atina'da Akdeniz İklim Değişikliği buluşmasına davet edildiğini hatırlattı. Burada sadece Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ve Malta Başbakanı ile üçlü bir görüşme yapılacağını ifade eden Erdoğan, "Fakat bir gerçeği özellikle söylemem lazım. Aynı toplantı İsrail Başbakanı gelecek olursa, orada ben olmam. Böyle bir görüşmeyi filan da asla kabul etmem mümkün değil." şeklinde konuştu. İsrail'in Mavi Marmara baskınını hatırlatan Erdoğan, bu katliamı gerçekleştiren askerlerle gurur duyduğunu söyleyen bir başbakanla görüşmeyeceğini vurguladı.

İsrail'den özür ve tazminat talep ettiklerini fakat henüz bunlara olumlu cevap alamadıklarını hatırlatan Erdoğan, "BM İnsan Hakları Komisyonu bu vahşeti bir gaddarlık olarak raporlarında açık ve net ortaya koydu." dedi. Başbakan Erdoğan, BM'nin konuyla ilgili soruşturmayı sürdürdüğünü de hatırlattı.

"İsrail Önemli Bir 'Dost'unu Kaybediyor!"

Erdoğan, Atina'ya planlanan ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada, "Bu konuda, İsrail Ortadoğu'daki önemli bir dostunu kaybetme noktasına çok yakın. Bu da Türkiye!" diye konuştu.

Erdoğan, şunları söyledi: "Ortadoğu'da en önemli dostu olan Türkiye'yi bu davranışlarıyla İsrail, şu anda kaybetmek üzeredir. Bu konularda olumlu adım atmadığı sürece de benim ve arkadaşlarımın kendileriyle görüşmesi mümkün değildir. Ekibiyle görüşmeleri mümkün değildir. Asla böyle bir şeyi yapamayız, yapamazlar. Çünkü, milletimin onurunu biz kimseye çiğnetmeyiz, ezdirmeyiz. Bunu bir defa bilmesi lazım. Bu şımarıklığın bedelini ödemeleri lazım. Biz bu devlet terörüne karşı sessiz kalamayız."

"Devlet Terörüne Sessiz Kalmayın!"

Tüm insanlığın bu tür devlet terörleri karşısında sessiz kalmaması çağrısı yapan Erdoğan, bu konuda Yunan mevkidaşına da aynı çağrıyı yaptı. Yunan yönetiminin de bu saldırıyı ilk anda kınadığını hatırlatan Erdoğan, son dönemde gelişen İsrail-Yunanistan ilişkileriyle ilgili olarak ise "Beni ilgilendiren bir konu değil. Onun takdiri kendilerine aittir. Ona karışmamam. Bu konuda bir şey söyleyemem." ifadelerini kullandı.

***

İsrail-Yunanistan Yakınlaşması

Öte yandan İsrail ile Yunanistan arasında havacılık alanında işbirliğini öngören anlaşma imzalandı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, anlaşmanın, iki ülke arasında 1952 yılından bu yana imzalanan ilk anlaşma olduğunun altı çizildi.

Anlaşma, öteki hükümlerinin yanısıra iki ülkenin havayolu şirketlerinin her noktaya olan uçuşlarında birbirlerine destek hizmeti sağlamalarını da öngörüyor.

HABERE YORUM KAT