1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan: “Yargı Meşruiyetini Yitirmiştir!”
Erdoğan: “Yargı Meşruiyetini Yitirmiştir!”

Erdoğan: “Yargı Meşruiyetini Yitirmiştir!”

9 hakime Yargıtay 4. Dairesi tarafından ceza verilmesini eleştiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yargının bu kararla güvenirliğini yitirdiğini kaydetti.

19 Haziran 2010 Cumartesi 15:50A+A-

Başbakan Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde görevli 9 hakime Yargıtay'ın bir kararıyla ceza verilmesini eleştirdi.

Çetelerle mücadele çerçevesinde kirli ilişki açığa çıktığına işaret eden Erdoğan, "Terör örgütünün kirli oyunlarını deşifre edecek ve hukuk çerçevesinde millet adına hesap soracağız." dedi.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi tarafından İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 9 hakime ceza verilmesine sert tepki gösteren Erdoğan, şunları söyledi. "Çetelerle mücadele çerçevesinde kirli ilişki açığa çıkarıldı.

Terör örgütünün kirli oyunlarını deşifre edecek ve hukuk çerçevesinde millet adına hesap soracağız. Burada bir şeyi çok açık net söylemem gerekir. Kısa bir süre önce, birkaç gün önce malum 9 tane yargı mensubuna, hakime malum yine bir dava açılması neticesinde üst mahkemenin kalkıpta ceza vermesini hukuk adına ciddi sıkıntı süreci olarak görüyorum, Bugüne kadar olmamış, yeni kapıların açılmasına mesnet teşkil edecek bir adımdır. Henüz hakkında karar kesinleşmemiş ve yargı sürece devam ederken Anayasayı çiğneyerek böyle bir kararı verme yetkisini üst mahkeme kendisinde nereden buluyor. Bundan sonra mahkum olanında tutuklusuna kadar hepsi için bir kapı açılacak mı? Açılacak. Herkes müracaat edip kendilerine çıkış yolları arayacak mı? Arayacak. Ne olacak? Bunun altından neyle kalkacaksınız? Hangi hukuku ve hangi maddeye dayanarak böyle bir adım atıyorsunuz. Bunun ideolojinden ayrı bir yanı olamaz. Bunun kendi özel dünyalarındaki verilmiş karardan başka bir özelliği yoktur. Buna ne kendileri inanıyorlar, ne de milleti inandırabiliyorlar. Ben inanmıyorum, kimsenin de inandığına ihtimal vermiyorum. Çünkü o kararla güvenirliğini adeta bitirmiştir. 9 hakime böyle cezayı verdiğiniz andan itibaren bu ülkede yargının güvenirliği kalmaz. Yasama, yürütme, yargı ortak paydası bu milletin evlatları olmalı. Her şey Türkiye için olmalıdır." (Yeni Şafak)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum