1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan: Yardım Gemilerine Donanma Eşlik Edecek
Erdoğan: Yardım Gemilerine Donanma Eşlik Edecek

Erdoğan: Yardım Gemilerine Donanma Eşlik Edecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, bundan sonra Gazze şeridine gidecek yardım gemilerine Deniz Kuvvetleri'ne ait savaş gemilerinin eşlik edeceğini söyledi.

08 Eylül 2011 Perşembe 20:54A+A-

 

BM’nin Mavi Marmara raporu sonrası Türkiye’nin İsrail’e karşı aldığı 5 yaptırım kararı içinde en dikkat çekeni Akdeniz’de seyrüsefer serbestisiydi. Bu kararın, Türkiye ile İsrail donanmalarını karşı karşıya getireceği ve olası bir çatışma yaşanabileceği yorumları yapılmıştı.

Başbakan Erdoğan, seyrüsefer serbestisini bir adım ileriye taşıdı ve Türkiye’den Gazze’ye yardım götüren yardım gemilerine donanmanın eşlik edeceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan El-Cezire’ye konuştu.

Erdoğan, 'Akdeniz'de seyrüsefer serbestisini sağlayacağız' sözlerini daha da ileri götürdü ve Türk savaş gemilerinin ileride Gazze'ye yardım götürecek yardım gemilerine eşlik edeceğini söyledi.

Erdoğan ayrıca, Akdeniz'in kaynaklarını İsrail'in tek başına kullanmasına izin vermeyeceklerini de kaydetti.

Başbakan Erdoğan'ın daha önceki, Doğu Akdeniz'deki savaş gemilerinin sayısının artırılacağı yönündeki açıklamasına, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'dan tehditvari bir yanıt geldi.

Hayfa'daki deniz üssünü ziyaretinde konuşan Netanyahu, "Donanma İsrail savunma kuvvetlerinin iki uzun kolundan biridir ve bu kol çok güçlüdür" dedi. Netanyahu, en güçlü ve uzun kolun ise hava kuvvetleri olduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT

3 Yorum