1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan, Tepkilere Rağmen İran'a Gidiyor
Erdoğan, Tepkilere Rağmen İran'a Gidiyor

Erdoğan, Tepkilere Rağmen İran'a Gidiyor

İran'dan bazı yöneticilerin Erdoğan'ın İran'a gelmemesi yönündeki açıklamalarına rağmen Erdoğan 6-7 Nisan'da İran'a gideceği açıklandı.

31 Mart 2015 Salı 08:29A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Yemen'de ortaya çıkan gelişmeler ve bu ülkeye Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin askeri müdahalesi nedeniyle iptal edilebileceği tartışmalarına neden olan İran ziyaretinin programı netleşti. Erdoğan, iki ülke arasında önemli bir ihtilafa neden olan Yemen krizine rağmen iki günlük İran gezisine çıkacak. Gezinin tarihi, 6 – 7 Nisan olarak belirlendi.Yemen'de özetle Sünni ve Şii gruplar arasında bir iç çatışma olarak değerlendirilen gelişmelerin ardından Suudi Arabistan öncülüğündeki çoğunluğunu Arap ülkelerinin oluşturduğu koalisyon güçleri, bu ülkeye askeri müdahalede bulundu. Hava harekatı olarak başlayan bu müdahaleyi Türkiye de, operasyonun içinde muharip güçleri ile yer almasa da destek olacağını duyurdu.

İRAN YEMEN'DEN ÇEKİLMELİ

Ankara'nın bu duyurusunun ardından Erdoğan'ın “İran ve terörist gruplar Yemen'den çekilmeli” sözleri iki ülke arasındaki ilişkileri gerdi. Erdoğan ayrıca, Yemen'de Husilere karşı başlatılan operasyona lojistik destek verilebileceğini de net ifadelerle açıkladı.

SEFER ERTELENMELİ

Erdoğan'ın bu sözlerine tepki İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış siyaset Komisyonu Başkanvekili Mansur Hakikatpur'dan geldi.

İran merkezli Tasnim haber Ajansı'na konuşan Hakikatpur, “Erdoğan'ın İran karşıtı sözlerinin ardından Tahran'a yapacağı ziyaretin her hangi bir getirisi olmayacak bu yüzden bu sefer ertelenmeli” dedi.

GİDERİZ VEYA GİTMEYİZ

Erdoğan, bu gelişmeler üzerine bu Sabah şu açıklamayı yapmıştı:

“Tabi bizim Yemen konusuyla alakalı yaptığımız açıklama biliyorsunuz Yemen'in toprak bütünlüğüne olan saygı sebebiyle, bunun korunması, gerek içerde gerekse dışarda yapılan bu müdahalelerin doğru olmadığı hususundadır. Bunu yapanların Yemen'den çekilmesinin gerektiğini ısrarla ifade ettik. Bu konuyla ilgili olarak tabi İran'dan iki farklı ses çıktı. Birincisi parlamentoda bir komisyon başkan yardımcısı veya herhangi birisi bilemiyorum. Ki bunlar benim muhatabım değil. Kaldı ki bizim ziyaretlerimizi o tür kişiler belirleyecek değil. Gideriz veya gitmeyiz. Biz programımızı aynen koruyoruz.”

RESMİ PROGRAM NETLEŞTİ

Bu gelişmelerin ardından Erdoğan'ın İran programı, bugün akşam saatleri itibariyle resmi nitelik kazandı. Erdoğan, 6 – 7 Nisan tarihlerinde İran'a resmi ziyarette bulunacak.

(Milliyet)

HABERE YORUM KAT