1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan: “Sefaleti Gören Yok, Hepsi Obez!”
Erdoğan: “Sefaleti Gören Yok, Hepsi Obez!”

Erdoğan: “Sefaleti Gören Yok, Hepsi Obez!”

Somali’deki açlığa dikkat çeken Başbakan Erdoğan, BM’yi eleştirdi: "188 ülke, 5 üyenin ağzına bakıyor."

13 Ekim 2011 Perşembe 14:32A+A-

"188 ülke, 5 üyenin ağzına bakıyor. BM, böyle adalet dağıtabilir mi? Sefaleti görmüyorlar, sonra kendileri obezite oluyor."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünyada şu anda 193 BM üyesi ülke olduğunu belirterek, “Bunun 5 tanesini bir tarafa koyduğunuz zaman, 188 üye, 5 üyenin ağzına bakıyor. Bütün kaderler onların elinde. BM, böyle adalet dağıtabilir mi? Güney Afrika’da, Somali’de orada hali görüyoruz. Sefalet... İnanın pantolonlarının duble paçası içindeki kırıntıları versen oraya ayağa kalkar Afrika’’ dedi. İstanbul Üniversitesi’nin 2011- 2012 akademik yılı açılış törenlerinden konuşan Erdoğan, Darul Fünun’dan bugünlere, bu çatı altında nice değerli ilim adamı, aydın, sanatçı, her biri kendi alanında üstat kabul edilen hocaların burada eserler verdiğini anlattı. Erdoğan, şöyle konuştu:

“Halide Edip’ten Tanpınar’a, Ziya Gökalp’ten Mustafa Şekip Tunç’a, Necip Fazıl’dan Orhan Pamuk’a, Süheyl Ünver’den Ahmet Yüksel Özemre’ye, Lütfi Kırdar’dan Feza Gürsey’e, Nihat Çetin’den Ahmet Ateş’e, Mina Urgan’dan Faruk Kadri Timurtaş’a, Ali Nihat Tarlan’dan Semavi Eyice’ye kadar dünya ölçeğinde saygınlığı olan pek çok ismi burada zikredebiliriz. Dahası bu parlak listeyi iftiharla uzatabiliriz.

BM’ye ağır eleştiri

Şu anda 193 BM üyesi var, bunun 5 tanesini bir tarafa koyduğunuz zaman, 188 üye, 5 üyenin ağzına bakıyor. Bütün kaderler onların elinde. BM, böyle adalet dağıtabilir mi? Sonra BM Güvenlik Konseyi, bir ülke hakkında 89 yaptırım kararı alıyor, uymuyor, baskı yok. Genel Kurul, 247 tane karar alıyor, bakıyorsunuz, yaptırım, baskı yok. Ama bakıyorsunuz, gidiyorsunuz Sudan’a hemen yaptırım, baskı. Verilen cevap ne? ‘Onlar aralarında anlaşsın.’ Yaptırımı, baskıyı yaptın da anlaştı. İran‘a yaptırım, baskı uyguladın, mecburen direniyor. Ama gelip İsrail’e aynı yaptırım ve baskıyı uygulayamıyorsun. Niye? Uygula bak İsrail-Filistin sorunu nasıl çözülecek?

Afrika’daki açlık

Güney Afrika’da, Somali’de orada hali görüyoruz. Sefalet... Bunlar anlatmakla anlaşılmaz, yerinde gezilip görüldüğü zaman anlaşılır. İnanın pantolonlarının duble paçası içindeki kırıntıları versen ayağa kalkar Afrika... Böyle bir durum var. Ama onların oraları gördüğü filan yok, görün oraları ne var, nedir, bu sefalet neyin nesi? Sonra tabii ki kendileri obezite oluyor, ne olacak başka? Başka bir şey olmaz.

Yeni anayasa

Tüm akademisyenlerimizin, gençliğimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın, medyamızın emeğinin olması lazım. Buraya, hepimiz, inşaata harç taşır gibi bilgi ve düşüncemizi taşımak durumundayız.”
 

37 protestocu gözaltında

Başbakan Erdoğan, Fen Fakültesi binası önünde bir grup tarafından protesto edildi. Parasız eğitim ve NATO’nun Malatya’ya füze kalkanı kurma kararını protesto eden eylemcilere polis müdahale etti. Grup içerisinde Roman Çalıştayı’nda parasız eğitim pankartı açarak gözaltına alınan ve daha sonra tutuklanan Ferhat Tüzel ile Berna Yılmaz da vardı. Erdoğan, konuşmasının ardından Halkalı’daki Sabahattin Zaim Üniversitesi’ne giderken yolda Öğrenci Kolektifleri üyesi olduğu belirtilen bir kişinin yumurtalı protestosuyla karşılaştı. Protesto eylemi yapan toplam 37 kişinin polis tarafından gözaltına alındığı açıklandı.
 

İSTANBUL KONTROLSÜZ BÜYÜYOR

Başbakan Erdoğan, konuşmasında İstanbul’un adeta göçün merkezi haline geldiğini ifade ederek, Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde gündeme getirdiği “nakil ilmühaberi” uygulamasını hatırlattı. Önerinin o dönem medya tarafından “şehirden şehire vize” olarak algılandığını belirten Erdoğan, “(İşin var mı? Burada evin var mı Paran var mı?) diye sorulmalı, işte bu sorulmadığı için önüne gelen İstanbul’a geldiği için, İstanbul’daki işsizlik oranından tutunuz, İstanbul’un şimdiki nüfus artış hızının bu denli fazla oluşunun altında önemli ölçüde maalesef bu kontrolsüz göç yatmaktadır” diye konuştu. (TARAF)

HABERE YORUM KAT