1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Erdoğan: “Bolton Çok Ciddi Yanlış Yapmıştır”
Erdoğan: “Bolton Çok Ciddi Yanlış Yapmıştır”

Erdoğan: “Bolton Çok Ciddi Yanlış Yapmıştır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, diplomatik temaslar için Türkiye’ye gelen fakat randevu talebini kabul etmediği ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'a yönelik oldukça sert eleştirilerde bulundu.

08 Ocak 2019 Salı 18:00A+A-

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton Pazar günü İsrail’de yaptığı açıklamada PKK-PYD’yi kast ederek "ABD askerleri, Suriye'nin kuzeyindeki Kürtleri korumaya yönelik bir anlaşma olmadan çekilmeyecek" mesajını vermişti. Bolton’un bu beyanı Amerika ve Türkiye arasında gerginlik yaratmış ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Bolton'ın sözlerine "Türkiye'nin Kürtleri hedef aldığı iddiası akıl dışıdır" yanıtını vermişti.

Erdoğan, Meclis’te AK Parti Grubuna yaptığı konuşmada “Bolton'un verdiği mesajı yutmamız mümkün değil. Bunlar bu ülkede benim Kürt vatandaşım kimdir, YPG kimdir sanırım bunları tanımıyorlar. PKK-YPG/PYD benim Kürt kardeşlerimin temsilcisi olamaz” dedi ve ekledi: “Suriye'deki terör koridoru içinde yer alanlar gerekli dersi alacaktır. Cudi'ye de gireriz, Gabar'a da gireriz gereğini yaparız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı konuşma şöyle:

“DEAŞ'ı Darmadağın Eden Türkiye Olmuştur”

Mahalli seçimler ve ana muhalefet sorunumuzla uğraşırken, ekonomik tedbirleri ele alırken, ülkemizin çıkarlarını korumayı ihmal etmedik. Suriye meselesinde kritik bir dönemden geçiyoruz. Suriye'nin toprak bütünlüğü, yeni anayasa ve özgür seçimler konusunda aynı kararlı duruşu sergiliyoruz. 3,5 milyonun üzerinde Suriye sığınmacıyı barındıran ülke olarak en büyük insani yükü biz üstlendik. Terör örgütleriyle gerçek anlamda mücadele eden tek ülke Türkiye'dir. DEAŞ'ı etkisiz hale getirip darmadağın eden Türkiye olmuştur. Kahraman askerlerimiz tarafından söndürülen DEAŞ balonu sonrası Suriye toparlanma sürecine girdi.

Ancak Bolton'un verdiği mesajı yutmamız mümkün değil. Bunlar bu ülkede benim Kürt vatandaşım kimdir, YPG kimdir sanırım bunları tanımıyorlar. PKK-YPG/PYD benim Kürt kardeşlerimin temsilcisi olamaz. Biz bu terör örgütü mensuplarını ister Kürt vatandaşlarımızın, ister Arapların içinden çıkmış, ister Türklerin içinden çıkmış olsun teröristse hakkından geliriz. Terörist olacak, bunlar Kürt, bunlara dokunmayın... Yok böyle bir şey. Teröre yeni bir tarif mi geliştirdiniz? Teröristse gereğini yaparız. Bolton çok ciddi yanlış yapmıştır. Suriye'deki terör koridoru içinde yer alanlar gerekli dersi alacaktır.

“Trump'ın Kararlılığı Bizim Referans Noktamızdır”

Sayın Trump'a Münbiç ve Fırat'ın doğusunda terör örgütleriyle yürüttükleri işbirliğine ilişkin görüşlerimizi ilettik. Türkiye'nin DEAŞ'la mücadele edebileceğini ifade etti. Bizim bu teklifimiz üzerinde Sayın Trump, Suriye'den çekilme görüşünde olduğunu ifade etti. DEAŞ bittiğinde ABD'nin Suriye'deki varlığına gerek kalmayacağını söyleyen Trump'a her türlü desteği verdim. Bunun ardından da ekiplerimize meselenin detaylarını konuşma talimatı verdim.

ABD yönetimleriyle daha önceden de yaşadığımız bir durum yeniden karşımıza çıktı. Biz Trump'la net anlaşmaya varmış olmamıza rağmen, farklı sesler gelmeye başladı. Sayın Trump'ın kararlığı bizim referans noktamız olmaya devam ediyor. Suriye'de halen faaliyet gösteren DEAŞ'a karşı askeri harekât için hazırlıklarımızı tamamladık. YPG/PYD'ye yönelik hazırlıklarımız da tamamlandı. Başka teröristler de olursa onların da hakkından gelmek boynumuzun borcudur.

“Cudi'ye de, Gabar'a da Girer Gereğini Yaparız”

Türkiye'nin Suriye meselesindeki hassasiyetini anlamamış olanlara bu meseleyi tekrar anlatmak bizi yormaz. Terör örgütünün arkasında duranlara da iki çift lafımız var. Türkiye her zaman sözünü tutan bir ülke olmuştur, müttefiklerinden de aynı hassasiyeti beklemektedir. Suriye meselesinde Türkiye'nin inisiyatifi artıkça çarpıtmalar tedavüle sürülmeye başlandı. Kürtler katledilecek diyenler, meselenin ardını biliyor. Biz canlarını ve geleceklerini kurtarmak için Suriye'den gelen hiçbir kişiye ne dinini, kökenini sormadık, sormayız. Şu anda Kobani'den ülkemize gelen 200 bin Kürt kardeşimizi kim barındırıyor? Hangi Kürt öldürüldü, teröristten başka? Cudi'ye de gireriz, Gabar'a da gireriz gereğini yaparız. İnlerine gireriz.

Saddam Irak'ın kuzeyine yönelik saldırı başlattığında yarım milyon insan hiç tereddüt etmesen sınırlarını açan biz olduk. Her kim ki mazlumu Türk diyerek, Türkmen diyerek yaftalıyorsa o zalimin ortağıdır. Türkiye hiçbir yere masum insanları yok etmeye gitmez. Türkiye sadece yaşatmaya gider. Tek istisnamız teröristlerdir.

“Suriye Halkını Ne Rejime Ne de Terör Örgütlerine Bırakırız”

PKK, PYD'nin DEAŞ'la mücadelesi koca bir yalandan ibarettir. Bu iki örgüt arasındaki kavga çıkar kavgasıdır. DEAŞ gidip, PKK/PYD geldiğinde masum insanlar açısından paçavralar dışında değişen bir şey olmamıştır. Türkiye'nin bu iki örgütü hedef alması izlediği politikadan kaynaklanmaktadır. Suriye halkını ne rejimin katliamı ne de terör örgütleri zulmü altında bırakmak bize yakışmaz.

HABERE YORUM KAT