1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan Bastırdı; 'Bedelli Askerlik' Geliyor
Erdoğan Bastırdı; Bedelli Askerlik Geliyor

Erdoğan Bastırdı; 'Bedelli Askerlik' Geliyor

İş yaşamına atılmış ya da lisansüstü eğitim yapmakta olan yüzbinlerce gencin beklediği bedelli askerliğin çıkartılması yolunda hükümet içinde güçlü bir irade bulunuyor.

11 Ekim 2010 Pazartesi 11:56A+A-

 Başbakan Erdoğan referandum öncesi verdiği sözün arkasında duruyor. Bu defaki bedelli ucuz olacak ve ödeme kolaylığı getirilecek.

"Başbakan bedelli askerliği istiyor"

Taraf gazetesinin haberine göre, AKP'den adının açıklanmasını istemeyen bir milletvekili, gerek mecburi askerliğin süresi, gerekse bedelli askerlik imkanının yaratılması konusunda Başbakan Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner arasında görüşmelerin yapıldığını hatırlatarak, "Başbakan bedelli askerliği istiyor. Hükümet bedelli askerliğin uygulamaya konması konusunda kararlı" dedi.

Ödeme kolaylıkları getirilecek

Planlanan düzenlemede bedelli askerlikten yararlanacak olanlardan daha az miktarda para tahsil edilecek ve ödeme kolaylıkları getirilecek. Erdoğan, referandum öncesinde bedelliyle ilgili bir soruyu yanıtlarken, önlerine geldiğinde değerlendirecekleri yolunda bir açıklamayla bu uygulamaya yeşil ışık yakmıştı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise tek tip askerlik modeliyle ilgili bir soru üzerine TSK'nın bu konuda yaptığı çalışmayı hükümete göndermediğini hatırlatarak "Prensip olarak askerlik süresinin bu kadar uzun olmasına karşıyım, kısada eşitliği konuşabiliriz" demişti.

Genelkurmay Başkanlığı ile görüşmeler sürüyor

Yeni Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, göreve gelir gelmez yaptığı açıklamada eğitim seviyeleri ne olursa olsun 9 ya da 12 ay olarak kamuoyunda spekülasyonu yapılan tek tip askerlik modelinin uygulanacağını duyurmuştu. Ancak hükümet, bu konuda nihai kararı verecek olanın siyasi otorite olduğunu AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in ağzından yaptığı açıklamayla netleştirmişti.

Bedelli konusunda Genelkurmay Başkanlığı ile görüşmeleri sürdüren hükümet, uygulamayı hayata geçirmekte kararlı. Ankara'daki görüşme trafiğinin ardından nasıl bir karar çıkacağı merakla bekleniyor.

HABERE YORUM KAT