1. HABERLER

  2. HABER

  3. EMASYA'yı Yeniden Hortlatan Komutan
EMASYAyı Yeniden Hortlatan Komutan

EMASYA'yı Yeniden Hortlatan Komutan

İptal edilen EMASYA, 6. Kolordu'da canlandırılmak istendi. Skandalın altından ise protokolü kaldıran imzanın sahibi Korgeneral Mehmet Eröz çıktı.

22 Ekim 2010 Cuma 12:32A+A-

Yaklaşık 9 ay önce kaldırılan EMASYA, Korgeneral Mehmet Eröz tarafından Adana'da yeniden hayata geçirildi. Eröz'ün ismi AK Parti'yi hedefleyen 42 propaganda, 400'ü aşkın kara propaganda sitesinin kurulmasını öngören andıçta geçiyordu.

Genelkurmay Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı'nın karşılıklı imzalarıyla kaldırılan Emniyet Asayiş Yardımlaşma Protokolü(EMASYA) 6. Kolordu Komutanlığı'nda yeniden hortladı. EMASYA'yı iptal eden protokülün altında imzası bulunan Korgeneral Mehmet Eröz'ün komutanlığını yaptığı 6. Kolordu'da böyle bir girişimin gerçekleşmiş olması şaşkınlıkla karşılandı.

Birliklere talimat

Genelkurmay ile İçişleri Bakanlığı arasında28 Şubatsürecinde yürürlüğe giren ve toplumsal olaylarda askere müdahale yetkisi veren EMASYA protokolü 4 Şubat 2010'da kaldırıldı. EMASYA'yı yürürlükten kaldıran protokole dönemin Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Mehmet Eröz ile İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Osman Güneş imza attı. Ancak 7 Ekim 2010 tarihinde 6. Kolordu Komutanlığı, emrindeki birliklere bir talimat göndererek şehir merkezlerine yönelik bir çalışma yapılmasını istedi. Talimat içeriğinin iptal edilen EMASYA protokolünde yer alan içerikle benzer olması kafaları karıştırdı.

Şehirlerin krokilerini istediler

Altında Albay Emin Erim ile Kurmay Albay M. İhsan Tavazar'ın imzalarının bulunduğu 'GİZLİ' gizlilik dereceli mesaj formunda Kolordu Komutanlığı'na bağlı bütün birliklerden Akdeniz Bölgesi'ndeki kışlaların acil müdahale mangaları ve hazır kıta mevcutları ile metin ve krokileri dâhil bölgedeki bütün şehirlerin planlarını istedi. 18 Ekim'e kadar gönderilmesi istenen bilgilerin Balyoz darbe planları bünyesinde kullanılan strateji planları ile aynı istekleri içeriyor olması dikkat çekti. Plan, darbe ve olağanüstü hal sonrası gerekli envanterin tespiti ile mevcut durumun belgesini içeriyor.

Darbe yapılması için hazırlık çalışması olarak nitelendirilen EMASYA planlarının tekrar hazırlanması ile Adana, Osmaniye ve Gaziantep bölgelerinde çıkartılması planlanan olaylara müdahale etmek için EMASYA'nın tekrar yürürlüğe girmesi gerektiğinin gündeme getirileceği iddia ediliyor.

İnternet Andıcı'nı Iğsız'la hazırladı

Konunun en ilginç yanını ise bilgileri isteyen kişinin 4 Şubat 2010'da EMASYA planlarının kaldırılmasında imzası bulunan dönemin Genelkurmay Harekat Başkanı Mehmet Eröz olması. Eröz,Balyoz Darbe Planıdavasının sanığı olan Korgeneral Nejat Bek'in ardından son Yüksek Askeri Şura'da 6. Kolordu Komutanlığı'na atandı.AK Partihükümeti aleyhine faaliyet gösteren uydurma internet sitelerine dayanak gösterilen İnternet Andıcı soruşturmasında, 1. Ordu'nun eski KomutanıemekliOrgeneral Hasan Iğsız ile ismi birlikte anılan Eröz'ün bu sefer yeni atandığı 6. Kolordu Komutanlığından böyle bir belgenin çıkması şaşkınlığa neden oldu.

Şaibeli görüşmenin yapıldığı kışla

Hatay-Dörtyol'da Jandarma yetkilileriyle görüşmesi sonrası aracı teröristlerce gasp edilen Bestami Kılınç'ın 6. Kolordu Komutanlığı'nda dönemin Kolordu Komutanı Nejat Bek ile görüşmesi dikkatleri buraya çekmişti. Dörtyol olaylarında polisin müdahalede yetersiz kalarak jandarmayı çağırmasının toplumsal olaylarda hassas olan bölgenin, EMASYA kapsamında değerlendirildiğinin bir göstergesi olduğu belirtiliyor.

(Kaynak: Bugün)

HABERE YORUM KAT

2 Yorum