1. HABERLER

  2. HABER

  3. Elitaş: ‘İhanet Açıklaması Haddini Aştı’
Elitaş: ‘İhanet Açıklaması Haddini Aştı’

Elitaş: ‘İhanet Açıklaması Haddini Aştı’

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Yüce Divan oylamasında “evet” oyu veren AKP’li vekilleri ihanetle suçlayan partisinin iki milletvekilini haddini aşan bir açıklama yapmakla suçladı.

21 Ocak 2015 Çarşamba 19:24A+A-

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, dört eski bakan ile ilgili TBBM’de yapılan Yüce Divan oylamasında AK Parti'li milletvekillerinin özgür iradeleriyle oy kullandığını söyledi. Elitaş, bu oylamada eski bakanların Yüce Divam’da yargılanması yönünde oy kullanan AKP’li vekilleri ihanetle suçlayan AK Parti Milletvekilleri Şamil Tayyar ve Mehmet Metiner’i haddini aşan bir açıklama yapmakla suçladı.

Elitaş, gazetecilerin "Oylamada bu kadar fire bekliyor muydunuz?" sorusunu, "Bunu fire diye söylemek saygısızlıktır. Bu bir sonuçtur, demokraside bu sonuçları da beklemek gerekir. Kimin ne verdiğini söylemek mümkün değil. Belki Genel başkanlarıyla önergeye imza atan arkadaşlar da farklı oy verebilir. Kabine kimse girmedi" dedi.

Dört eski bakan hakkındaki Meclis Soruşturma Komisyonu'nun AK Parti'li milletvekillerinin önergesiyle kurulduğunu hatırlatan Elitaş şunları söyledi:

"302 milletvekili arkadaşımız oylamalara katıldı, özgür iradeleriyle oylarını kullandılar. Komisyonun kurulması, çalışması ve oylama sürecinde hiçbir AK Parti'li milletvekili arkadaşımıza baskı yapılmamıştır, telkinde bulunulmamıştır, ne yönde oy verecekleriyle ilgili iradelerine ipotek konulmamıştır"

Grup Başkanvekili Elitaş, Anayasal ve yasal imkan olmasına rağmen bu ve benzeri oylamalarda grup kararı alma ihtiyacı hissetmediklerini, bunu milletvekillerine yapılan saygısızlık olarak değerlendirdiklerini söyledi.  Mustafa Elitaş, dünkü oylamada CHP'nin paralel yapıyla ittifakının tescilinin örneğini gösterdiğini, MHP'nin genel seçimlerde paralel yapıyı yanına alabilmek için her türlü girişimi ortaya koyduğunu savunarak, "Dünkü oylama, CHP ile MHP'nin paralel yapıya yanaşmak için yarış içinde olduklarını göstermiştir" dedi.

Elitaş, AK Parti içindeki fireler ve Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar’ın "AK Parti içindeki ihanet şebekesi" açıklaması ile Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner’in “ İçimizdeki ihanetçilerin sayısı az değilmiş. Ben partimizden daha önce istifa edenleri bu şekilde davrananlardan bin kat daha şerefli addediyorum.” Açıklaması hakkında da konuştu.

Elitaş,  iki milletvekilinin bu yöndeki açıklamasını "haddini aşan açıklama" olarak niteledi. "Biz kimin hangi oyu verdiğini araştırmayı, milletvekillerine, halka ve halkın temsilcilerine saygısızlık olarak görüyoruz" dedi. Bu açıklamaların AK Parti grubunu bağlamadığını belirtti.

HABERE YORUM KAT