1. HABERLER

  2. HABER

  3. Elektronik Kitap Satışları Artıyor
Elektronik Kitap Satışları Artıyor

Elektronik Kitap Satışları Artıyor

New York Times 4 yıl sonra tamamen elektronik olacak. 2018 yılında elektronik kitap satışlarının basılı kitap satışlarıyla aynı satış oranlarını yakalayacağı tahmin ediliyor.

01 Nisan 2011 Cuma 11:59A+A-

İstanbul Şehir Üniversitesi'nde Kütüphane Haftası kapsamında "Sahaftan Amazon.com'a: Kitabın dünyasından dünyanın kitabına" konulu bir panel düzenlendi. Moderatörlüğünü İstanbul Şehir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Coşkun Çakır'ın yaptığı panele İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Aktar, Elektronik Bilgi İletişim A.Ş. (Idefixe) Genel Müdürü Mehmet İnhan, Turkuaz Antiquariat & Publishing Limited Company 'nin Sahibi E. Nedret İşli ve Hiperlink Genel Müdürü Hayri Yavuz konuşmacı olarak katıldı.

Kitap fiyatları artacak

İletişim teknolojileri ne kadar gelişirse gelişsin basılı kitabın yok olmayacağını ifade eden İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Aktar, "Ama kitabın hammaddesi olan kağıt her geçen yıl daha da değerleniyor. Bunu kitap fiyatlarındaki artışa baktığımızda da görüyoruz. Son 5 yılda kağıt fiyatlarındaki artışa paralel olarak kitap fiyatlarında da artış trendi var. Bundan sonra kitaplar belki 500-1000 adet gibi küçük adetlerle basılacak. Dolayısıyla ben kitapların baskı adetlerinin düşeceği ama fiyatının artacağı bir dönem yaşanacağını düşünüyorum" dedi.

Dünyanın en ciddi gazetelerinden biri olan New York Times'in 4 yıl sonra elektronik olarak çıkacağını hatırlatan Ayhan Aktar, internetin hayatın önemli bir parçası olduğunu belirterek, "Ben de evime iki gazete alıyorum ama diğer gazeteleri internetten okuyorum"diye konuştu.

Sahaflık şekil değiştiriyor

Liseden mezun olduğu 1978 yılından beri eski kitaplarla uğraştığını anlatan Turkuaz Sahaf Artiquariat & Publishing Limited Company'nin Sahibi E. Nedret İşli, "İnternetin yayılması ile birlikte İstanbul'da direnen 1-2 sahaf dışında diğer sahaflar kendi web sitelerini kurdular veya kitap sitelerinde bölümleri mevcut. Dolayısıyla dükkânlar artık çok fazla kitap meraklısını görmüyor. Bu nedenle de sahaflık giderek şekil değiştiriyor. İleride bizi nasıl bir geleceğin beklediğini kestirmek oldukça güç" görüşlerini dile getirdi.

Elektronik kitap satışları artıyor

Amerikan Yayıncılar Birliği'nin rakamlarına göre 2006-2009 yılları arasında elektronik kitap satışlarında yüzde 400-500 oranında artış olduğunu anlatan Elektronik Bilgi İletişim A.Ş. (Idefixe) Genel Müdürü Mehmet İnhan, "2010 yılında toplam satışlar içinde elektronik kitapların oranı yüzde 7 civarında gerçekleşti. Ama 2018 yılında bu oranın yüzde 50-50 şeklinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Yani 2018 yılında satılan kitapların yüzde 50'si elektronik olacak. Ama ben de tüm bunlara rağmen basılı kitabın ortadan kalkacağına inanmıyorum" dedi.

e-kitabın avantajları çok

Elektronik kitabın birçok önemli avantajı olduğunu ifade eden İnhan, "Baskının tükenmesi sorunu yok. Baskı, stok ve benzer maliyetleri ortadan kaldırıyor. Kitaba erişimi anlık hale getiriyor. Kitap fiyatlarını düşürüyor. Ayrıca sadece basılı olarak satılamayacak kitaplarda elektronik olarak yayınlandığında alıcı buluyor. Örneğin bizim ciromuzun çok küçük bir kısmı çok satan kitaplardan oluşuyor. Buna karşın ortalama satış rakamı 5 adedi geçmeyen 10 binlerce kitap satıyoruz" diye konuştu.

İlk elektronik kütüphane

Türkiye'nin ilk elektronik kütüphanesini kurmak üzere 2007 yılında çalışmalara başladıklarını anlatan Hiperlink Genel Müdürü Hayri Yavuz ise şunları söyledi: "2008'de bir yazılım geliştirdik. Daha sonra da yayınevleri ile görüşerek telif hakları anlaşmaları yaptık. Bu işin esas zor kısmının da bu olduğunu gördük. 3500 civarında kitapla Türkiye'nin ilk elektronik kütüphanesini kurduk. Bugün kitap sayımız 8 bin. Çalıştığımız 200 civarında yayınevi var."

HABERE YORUM KAT