1. HABERLER

  2. HABER

  3. Elçiliğe Saldırıda Provokasyon Kokusu
Elçiliğe Saldırıda Provokasyon Kokusu

Elçiliğe Saldırıda Provokasyon Kokusu

Filistin’e ihanet eden, İsrail istihbaratı Şin Bet adına çalıştığı avukatı tarafından açıklanan Filistinli Nedim Encaz’ın, Türkiye’nin Tel-Aviv Büyükelçiliği’ne girerek rehin alma girişimlerinde bulunması, provokasyon şüphesini kuvvetlendiriyor .

19 Ağustos 2010 Perşembe 06:03A+A-

Halk, sivil toplum ve hükümet seviyesinde Filistin davasına destek veren Türkiye'ye tuzak mı kurulmak istendi. Önceki gün Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçiliği'ne girerek rehin alma girişiminde bulunan ve avukatı tarafından İsrail istihbaratı Şin Bet adına çalıştığı ifade edilen Filistinli Nedim Encaz'ın ülkesine bile ihanet ettiği belirtilerek, eylemin Türkiye'yi bir provokasyon içine çekmek olduğu şüphelerini kuvvetlendirdi.

SİYASİ SIĞINMA HAKKI TALEP ETTİ

Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçiliği'nde önceki akşam saatlerinde silah sesleri duyuldu. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Tel Aviv Büyükelçiliği'ne giren Filistinli eylemcinin muavin konsolosu rehin almaya çalışırken etkisiz hale getirildiği ifade edildi. Saldırgan elçilikte sorguya çekildikten sonra İsrailli yetkililere teslim edildi. Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Büyükelçilik görevlilerinin herhangi bir sağlık sorununun bulunmadığını kaydederken, olaya ilişkin olarak da şu bilgileri verdi; "Filistinli olduğunu iddia eden bir şahıs, elinde bıçak, benzin bidonu ve sonradan oyuncak olduğu anlaşılan bir tabancayla Tel Aviv Büyükelçiliğimize, birinci katına tırmanıp camını kırmak suretiyle girerek iltica etmek istediği yönünde bağırıp çağırmaya başlaması ve Muavin Konsolosu rehin almaya teşebbüs etmesi üzerine Büyükelçiliğimiz güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilmiştir."

FİLİSTİN'DE VATANA İHANETLE SUÇLANIYOR

Öte yandan Türk Büyükelçiliği'nde eylem yapan Nedim Encaz'ın vatana ihanet ve İsrail'le işbirliği suçlarından arandığı ve Filistinli güvenlik güçlerine yakalanmamak için Tel Aviv'e kaçtığı iddia edildi. Encaz'ın ayrıca elçilikte; "Eğer bu ülkeden ayrılmama izin vermezlerse bütün binayı yakarım. Her şeyi yakarım. Arabaları yakarım, kapıları kırarım, her şeyi kırarım" ifadelerini kullandığı öğrenildi. Saldırganın; "Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas dahil bütün Filistin liderleri ölmeli" dediği iddia edildi. Eylemci Filistinlinin geçmişte İsrail istihbaratına çalıştığı da öne sürüldü. Filistinli eylemci Nedim Encaz'ın avukatlarından Avital Horev, İsrail devlet radyosuna yaptığı açıklamada, "Müvekkilimi dün gece hastane yatağında gördüm. 1990'lı yıllarda ve 2000'li yılların başında Filistinlilerin saldırılarını haber verdi ve böylece birçok İsrailli sivil ve askerin ölümünü engelledi. Ama onun koruma istediği Şin Bet (İsrail iç istihbarat servisi), sorumluluklarını yerine getirmiyor" diye konuştu.

FİLİSTİNLİLER SALDIRGANI ARIYORLAR

Filistin yönetiminin Nedim Encaz hakkında ölüm kararı imzaladığını savunan avukat, müvekkilinin "İsrail'de çalışamadığı için" hırsızlıktan aldığı hapis cezasını çektikten sonra üç hafta önce serbest bırakıldığını anlattı. İsrail devlet radyosu, Şin Bet ve polisin Nedim Encaz'ı İsrail'de yasadışı yollardan yaşayan bir kişi olarak gördüğünü ileri sürüldü. Türkiye Büyükelçiliğinde rehin alma girişiminde bulunan saldırganı tanıyan Şafi Abuani adlı bir avukat, akli melekeleri yerinde olmayan bu kişinin Ankara'dan siyasi sığınma istemek için elçiliğe girdiğini söylemişti. Abuani, bu kişinin Şin Bet ve Filistin güvenlik servisleri tarafından arandığını söylediğini belirtmişti. Öte yandan İsrail iç istihbarat servisi Şin Bet'in sözcüsü, Filistinli eylemci Nedim Encaz'ın Şin Bet için çalıştığına ilişkin iddiaları doğru olmadığını ileri sürerek, "Bu kişinin Şin Bet ile hiç bağlantısı olmadı. Onun sorunu polisle" dedi.

DIŞİŞLERİ: GÜVENLİĞİ ARTIRIN

Diğer taraftan Dışişleri Bakanlığı'ndan, 'İsrail'den Tel Aviv'deki elçiliğimizin güvenliğinin artırılmasını istedik' şeklinde bir açıklama yapıldı.Filistin Yönetimi, Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçiliği'nde önceki akşam yaşanan olayı, İsrail iç istihbarat servisi Şin Bet tarafından planlanan ve Türk – Filistin dostluğuna zarar vermeyi amaçlayan bir eylem olarak değerlendirdi. Ramallah'tan yapılan açıklamada, "Eminiz ki Filistin halkı ile Türk halkı arasındaki köklü ilişkiler, Şin Bet'in planladığı bu absürt eylemden daha güçlü ve daha derindir" ifadelerine yer verildi. El Fetih'ten yapılan açıklamada ise, İncaz'ın daha önce Filistin Yönetimi tarafından istihdam edildiği, şahsın daha sonra İsrail için çalışmaya başladığı belirtildi. Olayın ardından açıklama yapan İncaz ailesi, Nedim'i evlatlıktan reddetti. Aile, İsrail'le işbirliği yapan Nedim'le ilişkilerini birkaç yıl önce kestiklerini duyurdu.

VAKİT

HABERE YORUM KAT