1. HABERLER

  2. HABER

  3. Elçi: Özerkliğe Bir Grup Karar Veremez!
Elçi: Özerkliğe Bir Grup Karar Veremez!

Elçi: Özerkliğe Bir Grup Karar Veremez!

BDP'nin desteklediği Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Şerafettin Elçi, DTK'nın özerklik ilanını eleştirdi.

20 Temmuz 2011 Çarşamba 05:26A+A-

BDP'nin desteklediği Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Şerafettin Elçi, DTK'nın özerklik ilanını eleştirdi. "Özerklik ilanı son derece anlamsız ve zamansız bir ilandır." diyen Elçi, özerkliğin bir kesimin çıkıp kendi başına ilan edebileceği bir karar olmadığını söyledi. Elçi, DTK'nın böyle bir ilan yapmasını BDP'nin siyaseten etkisiz ve güçsüz bir duruma düşmesine bağladı.

Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Şerafettin Elçi, Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) geçtiğimiz hafta aldığı özerklik kararını doğru bulmadığını söyledi. Habertürk Televizyonu'nda konuşan Elçi, "Özerklik ilanı son derece anlamsız, gereksiz ve zamansızdır." dedi. Özerkliğin bir kesimin çıkıp kendi başına göre ilan edebileceği bir durum olmadığını kaydeden Elçi, bunun devletin yasal düzeni içinde, anayasasına dayanarak toplumsal mutabakatla ortaya çıkabileceğini vurguladı.

"Tek taraflı bir beyanla özerklik ilan etmek gibi anlamsız bir tavır, siyasi tarihte de yoktur. Bağımsızlık ilan edilse anlarım, o ayrı bir mesele, çünkü kopuyorsun, ama tek taraflı ilanla özerklik ilan etmek gibi bir şey olmaz." diyen Şerafettin Elçi, kendisinin DTK üyesi olmadığından toplantıya katılamadığını kaydetti. Toplantıda olması halinde açık tavır alarak ilana karşı çıkacağını dile getirdi.

Şerafettin Elçi, DTK'nın böyle bir ilan yapmasını BDP'nin siyaseten etkisiz ve güçsüz bir duruma düşmesine bağladı. Demokratik siyasetin önü tıkanırsa siyasetin dışında başka güçlerin devreye girmesinin doğal olduğuna işaret eden Elçi, "Biz siyaseten etkisiz, güçsüz duruma düşünce, başka unsurların devreye girmesi doğaldır. Bu, doğal bir şey. Bunu bilmemek için aptal olmak lazım." diye konuştu. 14 Temmuz'daki Silvan saldırısının ardından DTK tarafından özerklik ilan edilmişti. DTK Genel Başkan Yardımcısı ve Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk tarafından okunan bildiride "Uluslararası insan hakları belgelerinin tanımladığı haklar ışığında ortak vatan anlayışı temelinde toprak bütünlüğüne ve demokratik ulus perspektifi temelinde Türkiye halklarının ulusal bütünlüğüne bağlı kalarak, Kürt halkı olarak demokratik özerkliğimizi ilan ediyoruz." ifadeleri kullanılmıştı.

DTK'nın 'özerklik' kararına şerh koyan Elçi, Van'daki kampa da katılmıyor. Elçi'nin "Benim eğitime ihtiyacım yok." diyerek, kampa katılmayacağını parti yönetimine bildirdiği belirtiliyor. (ZAMAN) 

HABERE YORUM KAT