1. HABERLER

  2. HABER

  3. Elçi: Bizim de Hatalarımız Var; Boykot Bitmeli
Elçi: Bizim de Hatalarımız Var; Boykot Bitmeli

Elçi: Bizim de Hatalarımız Var; Boykot Bitmeli

Başbakan Erdoğan’ın önceki günkü iftar konuşmasında sert bir üslup kullandığı BDP cephesinden hem tepki hem özeleştiri geldi.

16 Ağustos 2011 Salı 12:47A+A-

AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, PKK’nın son zamanlarda artan eylemlerinin, Başbakan dahil herkesin sinirlerini bozduğunu ve sabırları zorladığını söyledi. Türkiye’nin güvenlik eksenli bir politikaya çekilmeye çalışıldığını vurgulayan Ensarioğlu, “Ancak Türkiye artık bırakın 10 yıl öncesine 10 gün öncesine bile dönmez” dedi. BDP’li Şerafettin Elçi de, “ Ancak bizim de hatalarımız oldu” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın PKK’nın saldırılarıyla ilgili olarak “Artık bıçak kemiğe dayandı. Bayramdan sonra herşey farklı olacak” şeklinde PKK, BDP ve DTK’ya yönelik sert uyarılarıyla ilgili olarak Taraf’ın sorularını yanıtlayan AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, PKK’nın eylemlerinin sabırları zorladığını söyledi. Ensarioğlu, “Başbakan Kürt sorunu dahil tüm sorunların konuşarak barış içinde çözülmesine yönelik bu kadar büyük gayret sarf ederken, çözüm için herkesi bir masanın etrafında buluşturmaya çalışırken birilerinin ısrarla kan dökmeye çalışması, yol kesip insanları kaçırması hepimizi fazlasıyla üzüyor, rahatsız ediyor. Elbetteki Başbakan’ın da sinirlerini bozuyor” dedi.

‘Kanla, silahla sorun çözülmez’

Kürt sorununun demokrakik zeminde çözülmesinin önemine vurgu yapan Ensarioğlu, şunları söyledi: “Kanla, silahla hiçbir problemin çözülemeyeceği anlaşılmalıdır. Siyasetin, siyasetçinin moralini bozmaya yönelik bu eylemler, hükümeti güvenlik eksenli bir politikaya yöneltme gayretleri sorunun çözümüne katkı sunmaz. Bilakis çözümü zorlaştırır. Örneğin demokratik özerklik. Buna yerel yönetimlerin güçlendirilmesi deseler hiçbir sorun yok. Hadi tamam demokratik özerklik diyorsanız, buyurun onu da tartışalım. Ama ‘ben ilan ettim, oldu-bitti’ deniyor. Bütün bunlar ortamı geriyor, çözüme hizmet etmiyor. Bundan böyle elbetteki güvenlik zaafiyetinden kaynaklı sorunlar varsa bunların giderilmesine yönelik adımlar atılacaktır. Ancak Türkiye artık eski Türkiye değildir. Türkiye sorunlarını demokrasi ve hukuk sınırları dahilinde çözmeye kararlıdır. Zaten hukukdışılıkların ürünü olan bu sorunların çözümünde yeniden benzer yollara girilmeyecektir.”

Elçi: Bizim de hatalarımız oldu

Erdoğan’ın açıklamaları BDP cephesinde farklı tepki yarattı. Taraf’ın sorularını yanıtlayan Şerafettin Elçi, şunları söyledi: “Başbakanın BDP’li vekillere yönelik kırıcı, incitici sözler yerine kazanımcı, hatta onları parlamentoya teşvik edici üslubu kullanması lazım. Ancak bunu yapmıyor. Bizim de hatalarımız oldu. Önce TBMM’yi boykot gerekçemizi topluma iyi anlatamadık. Mümkün mertebede diyalog yolunu açık tutmalıydık ama biz Meclis grubu olarak bağımsız görünüm veremedik. Yasal çalışmalara kilitlenmeliydik. Artık bu aşamadan sonra 1 Ekim’de Meclis açılır açılmaz orada olmalıyız. Yeni anayasa yapılacak, bunda aktif yer almalıyız. Gidip parlamentoda yemin edip göreve başlamamız lazım artık. Ama hükümet ve Başbakan da bu işin barışla çözüleceğini anlamalı, o yönde çaba harcamalı.”

Demirtaş: Operasyona davetiye

Erdoğan’ın sözlerine sert yanıt veren BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş ise, “PKK’ye güç getiremedikleri her yerde intikamını BDP’den alıyorlar” dedi. DTK Eşbaşkanı ve Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk da “Başbakanın son sözleri operasyona davetiye çıkartıyor, resmen savaş ilan ediyor. Çok merak ediyorum ne yapacak?” diye konuştu. BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise Twiter’dan Başbakan’a yanıt verdi. Kaplan, “Bundan sonra atılacak her adım, çözüm veya çözümsüzlüğe, ‘kopuş’ veya ‘birleşmeye’ götürecek. Sorumlu makamlarda olanların dikkatli olması lazım” dedi.

HABERE YORUM KAT