1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. El Kaide Suçlamasıyla 14 Kişi Tutuklandı... (FOTO)
El Kaide Suçlamasıyla 14 Kişi Tutuklandı... (FOTO)

El Kaide Suçlamasıyla 14 Kişi Tutuklandı... (FOTO)

Adana'nın yanı sıra İstanbul, Antalya ve Çanakkale'de yapılan eşzamanlı baskınlarla El Kaide örgütü üyesi olmak iddiası ile gözaltına alınan 29 kişiden 14'ü tutuklandı.

21 Temmuz 2010 Çarşamba 05:43A+A-

Dün sabah saatlerinde Emniyet Müdürlüğü'nden adli mercilere sevk edilen 29 Müslümandan 14'ü "terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklandı. Sabah saatlerine kadar süren mahkeme sonunda 15 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı. Sütun Haber Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Metin Doğruyol'un da serbest bırakılanlar arasında olduğu öğrenildi.

El Kaide'ye yönelik diye gerçekleştirilen operasyonda, ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda çok sayıda kitap, örgütsel dokuman, CD, bilgisayar ele geçirilmişti!!! Gözaltına alınanlardan bazılarının daha önce Adana'da son anda önlenen büyük çaplı eylemi planlayan kişiler oldukları iddia edilmişti!

Adliye sevk edilenlerin yakınları suçlamaların yersiz olduğunu bu şahısların tek suçlarının İslami bir hayat tarzı benimsemiş olduklarını söylediler. Adliyeye gelen sanık yakınları gözaltına alınanların geçişi sırasında Tekbir getirerek tepkileri ortaya koydular.

HAKSÖZ-HABER

-----------

Gözaltılarla ilgili 17 Temmuz'da Özgür-Der tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

GÖZALTI KEYFİLİĞİNE SON VERİLSİN!

El-Kaide örgütü ile irtibatlı olmak isnadıyla İslami çalışmalar yürüten şahıslara ve çevrelere karşı gerçekleştirilen gözaltına alma ve tutuklama furyası hız kesmeden sürmekte. Bu muğlâk kapsamlı ve keyfi operasyonlarda son olarak Adana, Antalya, Çanakkale ve İstanbul'da çok sayıda kişi hedef alınmış görünüyor. Dün itibariyle 30'dan fazla kişinin gözaltına alınmasıyla sonuçlanan bu operasyonlarda kimin somut anlamda neyle suçlandığı yine belirsizliğini koruyor.

Aralarında Adana'da yayın yapmakta olan Sütun Haber dergisinin yöneticilerinin de bulunduğu pek çok Müslümanı somut, ciddi, inandırıcı hiçbir gerekçe olmaksızın gözaltına alan güvenlik güçleri aslında bu eylemleriyle ortamı tam manasıyla güvensiz kılmaktadırlar.

Bu derece kolay ve keyfi bir biçimde insanların en temel haklarının somut hiçbir isnat olmaksızın gasp edilmesi ve toplum nezdinde "suçlu" ilan edilmeleri şüphesiz yaşadığımız ülkenin hukuk devleti olma iddiasını boşa çıkartan bir durumdur. Çevrelerinde İslami kimlikleriyle tanınan ve yasal zeminde faaliyet gösteren insanların "terörize" edilmelerine yönelik bu operasyonları kınıyor, hiçbir belge ve bulgu olmaksızın sadece şüphe üzerine gözaltına alınan kardeşlerimizin derhal serbest bırakılmalarını talep ediyoruz.

ÖZGÜR-DER

HABERE YORUM KAT

1 Yorum