1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. El-Halil Eylemini Kassam Üstlendi...
El-Halil Eylemini Kassam Üstlendi...

El-Halil Eylemini Kassam Üstlendi...

Kassam mücahitlerinin el-Halil’de gerçekleştirdiği operasyonda 4 İsraillinin ölmesi Siyonistleri sarstı. İsrail eylem sonrası yüksek alarm durumuna geçti.

01 Eylül 2010 Çarşamba 11:39A+A-

Siyonist işgal rejimiyle Oslo takımı arasında doğrudan müzakerelerin başlayacağı tarihe sadece iki gün kala Batı Yaka'nın El-Halil şehrine bağlı Beni Naim kasabasının doğusunda bir eylem gerçekleştiren mücahitler 4 Siyonist gaspçı yerleşimciyi öldürdü.

 Filistin Enformasyon Merkezi muhabirinin bildirdiğine göre, eylemde özel bir aracı kullanan direnişçilerin dün akşam (31 Ağustos Salı) Kiryat Arba yerleşkesine 60 kilometre kala gaspçı yerleşimcilerin kullandığı bir aracı otomatik silahlarla taramaları sonucu 4 gaspçı olay yerinde hayatını kaybetti. Mücahitler olaydan sonra kaçmayı başarırken, olay yerine gelen işgal askerlerinin etrafta kuş uçurtmadığı ve havaya aydınlatma mermileri atarak bölgeyi kordon altına aldıkları ifade edildi.

Siyonist uzmanlar, eylemin çok dikkatli ve planlı bir şekilde gerçekleştirildiğini belirterek, direnişçilerin çok yakın mesafeden ateş açıklarını ve gaspçıların öldüklerinden emin olduktan sonra bölgeden ayrıldıklarını ifade ettiler.

Olayın duyulması üzerine bir açıklama yapan Hamas sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri, direnişçileri tebrik ettiklerini belirterek, eylemin direniş projesini tasfiye etmek için Abbas ile işgalciler arasında sürdürülen güvenlik işbirliğini anlamsız kıldığını ifade etti.

Eylemi El-Kassam Tugayları Üstlendi

Diğer taraftan eylemle ilgili askeri bir bildiri yayınlayan İslamî Direniş Hareketi (HAMAS)'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 4 gaspçının ölümüyle sonuçlanan El-Halil'deki kahraman eylemi resmen üstlendi.

Qudspress'e bir açıklama yapan Kassam sözcüsü Ebu Ubeyde, eylemin Kassam Tugayları'na bağlı mücahitler tarafından gerçekleştirildiğini ifade etti.

"Direniş, Her Zaman Eyleme Hazırdır!"

Hamas'ın resmi sözcülerinden Fevzi Berhum da el Halil operasyonunun, İsrail'in Gazze ve Batı Şeria'daki Filistin halkına karşı işlediği katliamlara yanıt olarak geldiğnii söyledi.

Operasyonun, Filistin halkının ne derece İsrail'in baskısı altında yaşadığının göstergesi olduğunu savunan Berhum, operasyonla birlikte Fetih ile İsrail arasındaki güvenlik işbirliğinini de başarısızlıkla sonuçlandığının delili olduğunu söyledi.

Berhum "Operasyon da göstermiştir ki direniş, Filistin halkını ve topraklarını savunmak için dilediği zaman operasyon gerçekleştirmek için hazırdır." dedi.

Filistin Meclis Başkan Yardımcısı Ahmed Bahr da yaptığı açıklamasında operasyonun, İsrail'in yerleşim merkezlerine devam etmesi, Kudüslü milletvekillerini sınır dışı etmek istemesine ve Gazze ambargosuna devam etmesine yanıt olarak geldiğini belirterek Kassam'ın operasyonunu kutladı.

İslami Cihad ve FHKC'den Kassam'a Tebrik

Operasyonu düzenleyen Kassam Tugayları, tüm Filistin halkının yüzünü güldürdüğü gibi İslami Cihad Hareketi ve askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri'nin de sevindirdi. İslami Cihad Hareketi, yayınladığı mesajla, Hamas ve askeri kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları'nı düzenlenen operasyondan ötürü tebrik etti.

İslami Cihad Hareketi, el Halil operasyonunun, Perşembe günü başlayacak barış müzakerelerini başarısızlıkla sonuçlandırmak için, önemli bir adım olduğunu söyledi.

İslami Cihad'ın yanı sıra Ahrar Tugayları da İzzeddin el Kassam Tugayları'nın düzenlediği operasyondan ötürü tebrik mesajı yayınladı.

Diğer yandan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi ve Ebu Ali Mustafa Tugayları da akşam saatlerinde yayınladığı mesajla, Kassam Tugayları'nın el Halil operasyonunu kutladı.

Gazze'de Helvalı Kutlama

Hamas Hareketi ise bugün akşam Gazze'de düzenlenecek kutlamalar için halka çağrıda bulundu. Gazzelilerin akın akın caddelere inerek el Halil operasyonunu kutlamaya başladıkları öğrenildi.

Gazze'deki kutlamalara Hamas'ın genç liderlerinden Muşir el Mısri de katıldı. el Mısri, diğer Gazzeliler gibi gençler tarafından dağıtılan şeker ve helvalardan yedi. Gazzelilere hitaben yaptığı konuşmasında el Mısri, "İşte bu, Filistin halkının müzakere yoludur. Filistin halkı, silahla müzakere eder. Halkın haklarından tavizlerin verildiği oyundan ibaret olan müzakerelerle değil. el Halil'deki feda eylemi, doğrudan barış müzakerelerine tabii bir yanıttır. Kassam, sizin karşınıza her yerden çıkacak. Kassam'ın silahı, Filistin kurtarılıncaya kadar meşru olarak kalacaktır." dedi.

 

"El-Halil Eylemi İşgalcilerin Saldırılarına Cevap Eylemlerinin Bir Halkasıdır"

 

Eylemi "Ateş Seli" olarak adlandıran Kassam Tugayları konuyla ilgili açıklamasında bunun işgalcilerin saldırılarına cevap amacıyla planlanan eylemlerin bir halkası olduğunu bildirdi.

Siyonist işgalcilerden dört kişinin öldürüldüğü eylemle ilgili olarak Kassam Tugayları'nın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bu, Siyonistlerin mücahit halkımıza karşı sürdürdüğü ve şiddetlendirdiği saldırılarına cevap niteliğindeki eylemlerin bir halkasıdır. Bu, daha önce gerçekleştirilen cevap eylemlerinin devamı ve Allah'ın izniyle bundan sonra gelecek eylemlerin habercisidir. Gasıp işgalcilerin şiddet saldırılarına cevap eylemlerinin durmayacağını göstermektedir."

Açıklamada bu eylemin direniş eylemlerinin, işgal altındaki topraklar özgürleşinceye kadar durmayacağının, devam edeceğinin de bir mesajı niteliği taşıdığı vurgulandı. Siyonist katillerin Filistinlilere yönelik saldırıları, şiddet uygulamaları, Kudüs'teki Yahudileştirme faaliyetleri ve gasp edilen topraklar üzerine Yahudi yerleşim merkezleri inşası devam ettiği sürece kendilerine bu tür eylemlerle mutlaka karşılık verileceği ifade edildi.

Abbas yönetimiyle işbirliği yaparak Batı Yaka'da direnişi tamamen etkisiz hale getirdiğini zanneden işgal devletine karşı beklemediği anda böyle bir eylem gerçekleştirilmesi planlarının ve hesaplarının boşa çıktığını göstermesi açısından önemli bir sürpriz oldu.

 

{C}

İşgal Güçleri Yüksek Alarm Durumuna Geçti

İşgalci Siyonistler, yeni eylemler korkusuyla bölgede yüksek alarm durumuna geçti. İşgal güçlerinin bölgede silahlı güçlerini harekete geçirerek geçiş noktalarında sıkı arama yaptığı bildirildi.

Siyonist işgal ordusu adına açıklama yapan bir kişi; "Başka saldırılar olabileceği korkusuyla ordumuz alarm durumuna geçirilmiştir" dedi. İşgal ordusu radyosu tarafından yapılan açıklamada da ordunun yanı sıra polisin de ek faaliyetler başlattığı ifade edildi.

Özellikle işgal devletinin kontrolündeki güney bölgelerde direnişçilerin giriş yapması korkusuyla sıkı bir kontrol yürütüldüğü ifade edildi.

Bu eylem, Siyonist işgalcilerin bütün şiddet politikalarına, saldırılarına, baskı uygulamalarına ve işbirlikçileri devreye sokmasına rağmen Filistin topraklarını işgal altında tutarak hakimiyetini sürdürmeye çalıştığı sürece kendini güven içinde hissedemeyeceğini göstermesi açısından önemli bir gelişme olarak nitelendirildi.

 

Mahmud Abbas Yönetiminden Operasyona Kınama

Hamas ve İslami Cihad, operasyonu gerçekleştiren direnişçileri tebrik ederken Mahmud Abbas'ın atamasıyla başbakanlık koltuğuna oturan Selam Fayyad'dan kınama geldi. Fayyad, bundan sonra benzeri bir saldırının gerçekleşmemesi için tüm tedbirlerin alınacağı sözünü verdi. Selam Fayyad'ın ardından Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas da el Halil operasyonunu kınadı.

Operasyonu kınayan Fayyad'a ilk açıklamada Sami Ebu Zuhri'den geldi. Ebu Zuhri, Fayyad'ın açıklamalarının İsrail ile Fetih Yönetimi arasındaki güvenlik işbirliğinin delili olduğunu savunarak direniş eylemine karşı olanların "hainler" olduğunu söyledi.

el Halil'deki Mahmud Abbas'a bağlı güvenlik güçlerinin el Halil'de geniş çaplı operasyonlara başlayarak operasyonun arkasında duran Hamaslıları tutuklamak için hazırlık yaptığı öğrenildi.

 

İsrail'den Ağır Darbe Tehdidi

İsrail Savaş Bakanı Ehud Barak, el Halil'in doğusunda gerçekleştirilen bu saldırının son derece tehlikeli olduğunu belirterek, sonuçlarının hiçte basit olmayacağını söyledi.

Diğer yandan İsrail Meclisi Knesset'teki aşırlılık yanlısı bazı milletvekilleri, Perşembe günü başlayacak barış müzakereleri için Amerika'ya giden İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'ya, Tel Aviv'e geri dönme çağrısında bulundu.

Netanyahu'nun ise telefonla görüştüğü Savaş Bakanı Ehud Barak'a "saldırıyı gerçekleştirenlere ve arkasında duranlara ağır darbe indirilmesi" emrini verdiği öğrenildi.

(Filistin Enformasyon Merkezi / İsrahaber / Haksöz-Haber)

HABERE YORUM KAT

9 Yorum