1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Ekin'den Yeni Bir Kitap: İslami Mücadelenin Yeni Dili
Ekin'den Yeni Bir Kitap: İslami Mücadelenin Yeni Dili

Ekin'den Yeni Bir Kitap: İslami Mücadelenin Yeni Dili

Ekin Yayınları, Araştırmacı Yazar Hamza Türkmen’nin yeni kitabı “İslami Mücadelenin Yeni Dili” adlı çalışmasını 106. kitabı olarak yayımladı.

18 Kasım 2013 Pazartesi 15:18A+A-

Coğrafyamızada gündemi belirleyen toplumsal ve siyasal değişim süreçleri, mahiyet itibariyle henüz yerel ve küresel cahili sistemlerden bütüncül bir kopuş gerçekleştiremediler. Fakat ortaya konan değişim çabaları kolonyalist ulus devlet yapılarından ve vesayet sistemlerinden ayrışma eğilimini içinde taşımaktadır. Ayrıca fıtri ve vahyi değerlerimize bağlılık temelinde yükselen bu hareketlilik, küresel vesayet sistemini ve diktatörlük rejimlerini aşmak doğrultusunda ciddi bir birikim oluşturmaktadır.

İçtihad alanıyla ilgili İslami uyanış ve çağdaş mücadele sürecinin değişim dilini ve özgünlüğünü kavrayamayanlar, çareyi eski yorumlarına sıkı sıkıya tutunmakta buluyor ve eskiden edindikleri kültürlerini adeta mutlaklaştırıyorlar. Anlaşılmayan, künhüne vakıf olunmayan değişim süreçleri ne yazık ki genellikle karalanıyor. Bu karalamalara bakıldığında tekfircilik yapan Seleficilikten, milileşen dindarlığa ve taassubi Şia’ya kadar uzanan bir çeşitlilikten söz edilebilir.

Bu kitapta Hamza Türkmen, genellikle yöntemsel açıdan Ortadoğu intifadasının nabzını tutmaya çalışıyor. Kürsel vesayet sistemine vahyin şahitliği gözlüğüyle geniş bir perspektiften bakılıyor; İslami düşüncenin dünü, hasetsen bugünü ve geleceği üzerine analizler yapılıyor. Müslümanları fıtri özgürlüklerine iletecek, Kur’an ümmetini yeniden ihya edece ve İslami yönetimi modelleştirecek çabaların ancak toplumsal planda alttan gelen bilinçli ve istişare temelli bir dalgayla mümkün olabileceği dile getiriliyor.

İslami Mücadelenin Yeni Dili

Hamza Türkmen

Basım: Kasım 2013

İban: 9786055146061

216 Sayfa / 13,5x21 cm / Karton Kapak

islami-mucadelenin-yeni-dili-conv-001.jpg

HABERE YORUM KAT

7 Yorum