1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Ekin Yayınları Mevlana Ebu’l Kelam Azad’ın “Ölümsüz Müdafaa”sını Yayınladı
Ekin Yayınları Mevlana Ebu’l Kelam Azad’ın “Ölümsüz Müdafaa”sını Yayınladı

Ekin Yayınları Mevlana Ebu’l Kelam Azad’ın “Ölümsüz Müdafaa”sını Yayınladı

Ebu'l Kelam Azad'ın tutsak alındığı İngiliz sömürge mahkemesinde yaptığı ve bugün dahi güncelliğini koruyan savunması "Ölümsüz Müdafaa" Ekin Yayınları tarafından yayımlandı.

09 Nisan 2018 Pazartesi 13:26A+A-

Hindistan'ın ulusal kahramanı Mahatma Gandhi'den önce İngiliz işgaline karşı direniş başlatan ve daha sonrada yolu Gandhi ile kesişen Ebu'l Kelam Azad'ın tutsak alındığı İngiliz sömürge mahkemesinde yaptığı ve bugün dahi güncelliğini koruyan savunması "Ölümsüz Müdafaa" Ekin Yayınları tarafından yayımlandı.

olumsuz-mudafaa_kapak.pngÖLÜMSÜZ MÜDAFAA

Ebu’l Kelam AZAD

Bu eser, Hindistan'ın ulusal kahramanı Mahatma Gandhi'den önce İngiliz işgaline karşı direniş başlatan ve daha sonrada yolu Gandhi ile kesişen Ebu'l Kelam Azad'ın tutsak alındığı İngiliz sömürge mahkemesinde yaptığı ve bugün dahi güncelliğini koruyan destansı savunmasını içermektedir.

Müslümanların öncelikle Hindistan'da yöneten pozisyonunu kaybedip yönetilen pozisyonuna düşmeleri, Hindistan'ın İngiltere tarafından sömürgeleştirilmiş olması, Hindu-Müslümanlar gözünde oldukça önemli bir yere sahip olan Osmanlı Hilafetinin çöküş sürecine girmesi, dünya genelinde Müslümanların artık siyasi arenada kendilerini temsil edebilme imkânından yoksun hale gelmeleri, Hindistan'da tüm bu durumun sorumlusu olarak görülen İngilizlere karşı güçlü bir mücadele sürecini başlatmıştır.

Ölümsüz Müdafaa, böylesi bir ortamda yetişmiş ve hayatını Hindistan'ın İngiliz sömürgesinden kurtarılmasına adamış bulunan Ebu'l Kelam Azad'ın İngiliz mahkemeleri karşısında yaptığı savunmanın metnidir. Azad bu savunmasında özellikle, İslam'ın esaslarını ve iyiliği emredip kötülükten sakındırma ilkesini, İngiliz yönetiminin Hindistan'da yapmış olduğu zulümleri ve Müslümanların hak uğrunda ortaya koydukları mücadeleleri işlemektedir. Eser, aradan geçen yıllara rağmen canlılığını ve güncelliğini korumaktadır.

ÖLÜMSÜZ MÜDAFAA

Ebu’l Kelam AZAD

Basım: Nisan- 2018

Isbn: 978-605-5146-66-5

120 Sayfa / 13,5x21 cm / Karton Kapak

Fiyat: 12TL

Ekin Yayınları

02125241028

[email protected]

twitter/ekinkitap / facebook/ekinkitap

HABERE YORUM KAT