1. HABERLER

  2. HABER

  3. E-Muhtıra Gitti, Muğlalı Kaldı
E-Muhtıra Gitti, Muğlalı Kaldı

E-Muhtıra Gitti, Muğlalı Kaldı

Genelkurmay hükümetin isteği üzerine 27 Nisan muhtırasını internet sitesinden kaldırdı. Ancak Başbakan’ın talimatına rağmen Mustafa Muğlalı kışlasının adı hâlâ değiştirilmedi.

01 Eylül 2011 Perşembe 18:00A+A-

Genelkurmay Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden 27 Nisan Muhtırası’nı kaldırmasının ardından gözler Van’ın Özalp İlçesi’ndeki ‘Muğlalı Kışlası’na çevrildi. Geçen mayıs ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dönemin Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner’e Muğlalı isminin kaldırılması talimatını vermesinin üzerinden 4 ay geçmesine rağmen o isim halen orada duruyor. Öldürülen 33 Kürt köylüsünün yakınlarının avukatlığını yapan Dinçel Aslan, ismin kaldırılması için açtıkları davanın Danıştay’da olduğunu, ismin değişmemesi halinde davayı AİHM’e taşıyacaklarını söyledi

Van bunu hak etmiyor

12 Haziran seçimlerinden önce MHP dışındaki tüm siyasi partilerin ve liderlerin neredeyse ortak vaatlerinden biriydi Van’daki Mustafa Muğlalı Kışlası’nın isminin değiştirileceği. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Van mitinginde “Bu isim değiştirilmeli. Van bunu haketmiyor” dedi. Başbakan Erdoğan da bir adım daha atarak bu tabelanın kaldırılması için o dönemin Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner’e talimat bile verdi. Ancak tabela hâlâ yerinde duruyor.

AİHM’e taşırız

General Mustafa Muğlalı’nın emriyle öldürülen 33 Kürt köylüsünün yakınlarının avukatlığını yapan Dinçel Aslan Türkiye’de sivil otoritenin askeri otorite üzerindeki etkisinin hızla arttığı bir dönemde hukuka aykırı olan bu işlemin derhal geri alınması gerektiğini kaydetti. Aslan şunları söyledi: “Mustafa Muğlalı isimli general 33 sivil Kürt köylüsünün ölüm emrini vermiştir. Bu kişinin ismi kışla önünden sürekli gidip gelmekte olan kurbanların ailelerinin onurlarını incitmekte, aşağılamaktadır. Bu ismin orada durması ülkenin birliğine zarar veren, kamuya daha çok zarar veren bir unsurdur. Başbakanın talimatı da dikkate alındığı zaman ilgili idare, yani Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde olan isim belirleme kurulu mahkeme kararının sonucunu beklemeksizin bu ismi geri alabilir, almalıdır. Açtığımız dava Danıştay’dadır. Eğer bu isim değiştirilmezse ve iç hukuk yolları tükenirse davayı AİHM’e taşıyacağız.”

33 kurşunun hikayesi

Milan aşiretinin Temmuz 1943’te büyük bir hayvan sürüsünü kaçırdığı yolundaki ihbar üzerine sınıra gönderilen jandarma birlikleri kaçakçıları yakalayamadı. Özalp’e gelen Mustafa Muğlalı’nın emriyle 33 köylü sorgulamaları yapılmak üzere iki asteğmenin komutasındaki bir askeri birliğe teslim edildi. Köylüler sınıra yakın bir yerde kurşuna dizildi ve daha önce hazırlanan bir tutanağa dayanılarak kaçmaya çalışırken vuruldukları öne sürüldü. Muğlalı, 1950’de ölüm, ardından da 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Muğlalı yeni yargılama başlamadan 11 Aralık 1951’de hapiste öldü.

ADEM TAYAN / TARAF

HABERE YORUM KAT