1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. Duyun Bu Çığlığı
Duyun Bu Çığlığı

Duyun Bu Çığlığı

Ağrı’da 6. sınıfı bitirip bu sene 7. sınıfa başlayacak olan Hivda Tandır, karma eğitim sisteminin kız öğrenciye zarar verdiğini söyleyerek ayrı okuma imkânı olmadığı için okula gitmeyeceğini belirtti.

01 Eylül 2010 Çarşamba 00:23A+A-

Hivda Tandır, "Başörtümü çıkarmamı istiyorlar, ben bunu yapamam. Başörtüsünü serbest bıraksınlar okuluma devam edeyim. Yoksa okumayacağım" dedi.

Ağrı Patnos'ta Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören Hivda Tandır isimli kız öğrenci, 6. sınıfı bitirip bu sene 7. sınıfa başlamaya hazırlanırken, eğitim sisteminin örtüsüne engel olduğu ve inancını rahatça yaşayamadığı gerekçesiyle okulunu bırakma kararı aldı. Tandır, okulu bırakma gerekçesini de şöyle açıkladı: "Ben Müslüman bir insanım, bugün benim inancım gereği başörtümü çıkarmamam gerekiyor. Ben de inancım gereği okulu bırakmaya karar verdim. Aslında okulumu okumak ve eğitimimi tamamlamayı çok istiyorum ama maalesef bugün ki şartlarda böyle bir imkân yok."

"KARMA EĞİTİM BİZİ YOZLAŞTIRIYOR"

Karma eğitimin genç toplumu yozlaştırdığını söyleyen ilköğretim çağındaki Tandır, okullarda meydana gelen şiddet olaylarının genellikle bu yozlaşmadan kaynaklandığını belirtti. Hivda, "Okullardaki kavgaların, adam yaralamaların başlıca sebebi bu şekildeki eğitim sistemi. Eğitimde ilerleyişin olmayışı da bundan dolayıdır ve bunun da kasıtlı olarak yapıldığına kanaat getiriyorum. Karma eğitim gerek maddi ve gerekse manevi olarak gençliği yozlaştırıyor" şeklinde konuştu.

Tandır şunları söyledi: "Hz. Resulullah hadisinde kız ve erkek kardeşlerin bir yaştan sonra yataklarının ayrı odalarda kurulmasını emretmektedir. Bugün kardeşim için, inancım ayrıma gitmişse tabiî ki yabancının yanında da böyle bir ayrım yapılması lazım. Yabancı bir erkekle aynı sınıfta, aynı sırada bulunmam ve onunla hayatımın yarısına tekabül eden eğitim hayatını geçirmem uygun değil. Bu şekilde gayri İslamî ilişkilerin doğmasına zemin hazırlanıyor ve bu şekildeki eğitimin de hiçbir fayda sağlayacağına inanmıyorum."

"KENDİMİ YETİŞTİRMEYE DEVAM EDECEĞİM"

Okulu terk ettiğinden dolayı eğitim hayatına son vermeyeceğini de ifade eden Tandır, okul dışında eğitimine devam edeceğini ifade ederek, "Okulu bıraktığımdan dolayı eğitim hayatımı sonlandırmayacağım, buna gerçekten üzülüyorum. İslami olarak kendimi yetiştirmek için çalışacağım. Bir kere okula başörtüyle gittim yasak olduğunu söyleyip okuluma almadılar. Başörtümü çıkarmamı istiyorlar, ben bunu yapamam, dinimin bana emrettiği bir şeye karşı gelemem. Başörtüsünü serbest bıraksınlar okuluma devam edeyim" diye konuştu.

ÜSAME KARAKIŞ / VAKİT

HABERE YORUM KAT