1. HABERLER

  2. HABER

  3. Dursun Çiçek: "Andıç Siteleri Emirle Kuruldu"
Dursun Çiçek: Andıç Siteleri Emirle Kuruldu

Dursun Çiçek: "Andıç Siteleri Emirle Kuruldu"

Emekli Albay Dursun Çiçek, 'kara propaganda' amaçlı hayata geçirilen sitelerin 'emirle' kurulduğunu söyledi.

17 Eylül 2011 Cumartesi 23:45A+A-

Çiçek, "Ben bunları kendi başıma kurmadım." ifadelerini kullandı. 'İnternet Andıcı' davasının sanığı Tuğamiral Alaettin Sevim de Dursun Çiçek'i doğruladı: "Eğer ortada bir örgüt varsa, Genelkurmay Başkanlığı da bunun içindedir."

Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler'in de aralarında bulunduğu 22 sanıklı 'İnternet Andıcı' davası ile birleştirilen emekli Albay Dursun Çiçek'in de aralarında bulunduğu 7 sanıklı 'Kaos Planı' davasının 35. duruşması Silivri'de görüldü. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki taleplerin alındığı duruşmada 'Kaos Planı' davasının tutuklu sanıklarından emekli Albay Dursun Çiçek söz aldı. İnternet sitelerine içerik, yer ve erişim sağlayıcısının temel sorumluluğu olduğunu söyledi. Kendisinin de görev yaptığı Genelkurmay Başkanlığı Bilgi Destek Dairesi'nde yer alan 10 internet sitesinin içerik ve yer sağlayıcısının Genelkurmay Başkanlığı olduğunu, erişimi ise Milli Savunma Bakanlığı'nın ihalesiyle Ortadoğu bilişim şirketinin yaptığını kaydetti. Bu internet sitelerindeki güncel haberlerin tamamımın diğer sitelerden alındığını ileri sürdü. Dava konusu sitelerde hükümeti devirmeye teşebbüs suçunun yer aldığının iddia edildiğini belirten Çiçek, "Kâğıt kılıçtan adam öldürülür mü? İnternette öldürmeye teşebbüs olur mu?'' dedi.

2004'te Bilgi Destek Dairesi'ndeki görevine geldiğinde 9 site olduğunu, 5 yıl içinde bunu 10'a çıkardığını anlattı. Çiçek, "Bu siteler bir şubeye verilmiş. Devlet kaynak veriyor, personel görevlendiriyor, sitelerin daha çok Mehmetçik'e ulaşması için. Deniz Kuvvetleri niteliklerime baktı, beni tayin etti. Son 3 yıl tayin istedim, verilmedi. 5 yılda çalışmalarımdan dolayı tam sicil aldım. Bu siteler 1999'dan beri emir yetki içerisinde kurulmuştur. Ben kendim kurmadım ki bunları." diye konuştu.
Bu sırada Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, Çiçek'i uyararak, "Mahkeme yargılama yapan bir mahkeme. Sorgular mahiyette beyanda bulunmayın." dedi. İddialara göre Genelkurmay Başkanlığı'nın örgüt olarak gösterildiğini savunan Çiçek, "Yargılayın. Gücünüz yetiyorsa!'' diye konuştu. Çiçek'in sözlerinin savunmayı aştığını ifade eden Mahkeme Başkanı Özese, bunların savunmayla alakası olmadığını kaydetti.

SUÇ VARSA, GENELKURMAY BAŞKANLIĞI DA İŞİN İÇİNDEDİR

İrtica ile Mücadele Eylem Planı hazırlanma sürecinde Albay Dursun Çiçek'e talimat verdiği iddia edilen emekli Tuğamiral Alaettin Sevim, hakkındaki iddiaları reddetti. Gölcük'te ele geçirilen 'Proje' ve 'Kitleşim' belgelerinde ismi geçen Sevim, "Ortada organizasyon filan yok. Eğer bir organizasyon varsa Genelkurmay Başkanlığı, Harekat Başkanlığı, MEBS de bunun içindedir." diye konuştu. Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu ise "Andıç, tarafıma koordine maksatlı gelmiştir. Andıcı hazırlayan Harekat Başkanlığıdır. Koordine, ilgili birimlerin kendi görev alanlarıyla ilgili gelen evrakı paraflamasıdır. Koordine makamı olarak görev yapıyorum. Başka birimler tarafından hazırlanan belgede tasarrufum olamaz. Yayınlardan bilgim yok." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT