1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Dünya'nın gerçeğe en yakın yeni haritası
Dünya'nın gerçeğe en yakın yeni haritası

Dünya'nın gerçeğe en yakın yeni haritası

Harita bilimciler yüzyıllar boyunca gerçeğe en yakın haritayı yapmak için mücadele verdi. Ancak bir kürenin yüzeyini bozulma olmadan düz bir zemine oturtmak mümkün değil... 3 harita bilimci ise bu sorunu yakın zamanda çift yönlü bir haritayla aştı.

05 Mart 2021 Cuma 18:54A+A-

Dünya düz bir zemine nasıl yansıtılır? Her zaman görmeye alıştığımız dünya haritalarında yüzyıllar boyunca bu mücadele verildi. Ama hiçbir harita tam olarak gerçeği yansıtamadı.

Felemenk harita bilimci Gerardus Mercator, Merkatör projeksiyonunu 1569’da hazırladı. Google haritaları da dahil birçok web haritalama aracı bugün hala bu projeksiyonu kullanıyor. Denizcilik için çok kullanışlı olsa da bu haritalarda kıtaların boyutu yüz ölçümlerinden farklı yansıtıldı.

Merkatör Projeksiyonu / Fotoğraf: Getty

[Merkatör Projeksiyonu / Fotoğraf: Getty]

Afrika kıtasının yüz ölçümü yaklaşık 30 milyon kilometrekare, Grönland Adası'nın ise 2 milyon kilometrekare...Merkatör projeksiyonu, Afrika ve Grönland'i haritada neredeyse aynı büyüklükte yansıtıyor. Boyutlandırma Ekvator ve çevresinde gerçeğe daha yakınken, hata payı kutuplara doğru sonsuza yaklaşıyor...

Bugüne kadar kuşkusuz daha doğru boyutlandırma yapan haritalar da oldu. Ama bütün haritalar bir konuda iyiyken başka bir konuda gerçekliği bozdu.

Gall-Peters projeksiyonu

[Gall-Peters projeksiyonu]

Eşit alan haritası olarak bilinen Gall-Peters projeksiyonu...Bu haritada Grönland ve Afrika'nın boyutları Mercator'dan çok daha doğru bir şekilde veriliyor. Ancak burada da ülke şekilleri bozularak daha gergin ve esnek bir hal alıyor. Bilim çevreleri tarafından ise dünyanın en doğru haritası olarak kabul edildi.

Boyut ve şeklin tamamen çarpıtıldığı modern haritalar da yapıldı. Bu dengeyi en iyi koruyan Winkel Tripel projeksiyonu, 1921 yılında Alman haritacı Oswald Winkel tarafından hazırlandı. Winkel Tripel projeksiyonu, National Geographic tarafından 1998 yılından beri kullanılıyor.

Winkel Tripel Projeksiyonu

[Winkel Tripel Projeksiyonu]

Dünya'yı çokgen olarak düşünen harita bilimciler, geometrik şekillere ayırıyor, sonra bu şekli tek düzlemde açıyorlardı.