1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Dünya Seyrediyor Zaman Daralıyor
Dünya Seyrediyor Zaman Daralıyor

Dünya Seyrediyor Zaman Daralıyor

Dünya, sel felaketinin vurduğu Pakistan'daki insanlık krizine müdahalede yavaş davranıyor. Uluslararası toplum açlık ve salgın hastalığın pençesindeki Pakistanlıların yardım çığlığına yeterli karşılığı verebilmiş değil. Ülkeye bir an evvel yardım ulaşmazs

12 Ağustos 2010 Perşembe 05:08A+A-

Son seksen yılın en büyük sel felaketiyle boğuşan Pakistan'da hayatta kalma mücadelesi veren afetzedeler için zaman daralıyor. Yardım kuruluşları, ülkeye bir an evvel yardım ulaşmazsa, daha binlerce kişinin hayatının tehlikeye gireceği uyarısında bulunuyor. İngiliz yardım kuruluşu Oxfam, 1.600'den fazla kişinin ölümüne, 14 milyondan fazla kişinin evlerini terk etmesine yol açan selleri, "mega felaket olarak nitelerken, buna "mega karşılık" verilmesi gerektiğini belirtti. Ancak şimdiye kadar uluslararası toplum açlık, susuzluk ve salgın hastalığın pençesindeki Pakistan halkının yardım çığlığına yeterli karşılığı verebilmiş değil.

Oxfam'a göre dünya, son dönemdeki diğer afetlere oranla Pakistan'daki insanlık krizinde daha yavaş davranıyor. Uluslararası toplumun şimdiye dek açıkladığı bağış miktarı sel mağduru başına sadece 3 dolar. Yardım çağrısı yapan BM, ilk etapta 500 milyon dolar toplamayı ümit ediyor. Bu rakam ise en iyi ihtimalle ilk 3 ay için acil ihtiyaçları karşılayabilecek. 650 bine yakın evin hasar gördüğü, yüzlerce köyün haritadan silindiği Pakistan, ülkenin tarım ambarı olarak bilinen Sind ve Pencap eyaletlerinin sular altında kalması sebebiyle kıtlık sorunu ile karşı karşıya. Ülkenin orta ve kuzeydoğu kesimlerinde iki haftadır etkili olan sellerin, şiddetli yağışların da devam etmesiyle güneye doğru yayılarak ilerlediği ifade ediliyor. Sellerin her geçen saat yeni bölgeleri sular altında bıraktığı kaydediliyor. Halk, alabildiği eşyalarla at, eşek sırtında kaçmaya çalışırken, birçok kişi de evlerinin damlarında mahsur durumda. Askeri helikopterler, afet bölgesi üzerinde uçuş yaprak bu kişileri kurtarmaya çalışıyor.

Bu arada, Pakistan Talibanı, hükümete yabancı ülkelerin yardımlarını geri çevirme çağrısı yaparken, halka 20 milyon dolarlık yardım yapacağını açıkladı. (Zaman)

HABERE YORUM KAT