1. HABERLER

  2. HABER

  3. Dünya Nükleeri Sorguluyor
Dünya Nükleeri Sorguluyor

Dünya Nükleeri Sorguluyor

Dünyanın en güvenli nükleer enerji teknolojisine sahip olduğunu iddia eden Japonya’da, Fukuşima nükleer santralinde yaşananlar küresel çapta yoğun tartışmalara yol açtı.

16 Mart 2011 Çarşamba 01:54A+A-

Japonya'daki nükleer felaketin ardından nükleer santrallerin sınırlanması konusunda hararetli tartışmalar yaşanıyor.

Dünyanın en güvenli nükleer enerji teknolojisine sahip olduğunu iddia eden Japonya'da, Fukuşima nükleer santralinde yaşananlar küresel çapta yoğun tartışmalara yol açtı.

Almanya'da hükümet, ömrü dolan nükleer santralların daha uzun süre kullanılmasına yönelik planını rafa kaldırmak zorunda kaldı. Başbakan Angela Merkel, 1980'den önce hizmete girmiş nükleer santrallerin kapatılacağını açıkladı.

Merkel hükümeti, ülkedeki 17 nükleer santralın planlanandan 12 yıl daha fazla hizmet vermesini kararlaştırmış, bu da çevreci grupların büyük tepkisine yol açmıştı.

Onbinlerce kişi Japonya'daki felaketin ardından 45 kilometrelik bir insan zinciri oluşturarak hükümeti protesto etmişti.

Nükleer Güvenlik Zirvesi

Avrupa Birliği yetkilileri de olağanüstü toplandı ve Avrupa'daki nükleer santralların güvenliğini ele alıyor.

İsviçre Nükleer Santral Planlarını Erteledi

İsviçre hükümeti, güvenliğin ana öncelik olduğunu açıklayarak ülkedeki nükleer santral planlarını askıya aldığını duyurdu.

İsviçre'de dört nükleer santral ve beş aktif reaktör var. Ülkenin elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 40'ını bunlar karşılıyor ancak bazıları ömürlerini tamamlamak üzere.

Son kararla üç yeni santralla ilgili onay süreci askıya alındı.

Rusya Nükleer Politikalarını Gözden Geçiriyor

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, ülkesindeki nükleer santrallerdeki güvenlik durumunun gözden geçirilmesi talimatını verdi. Rus yönetiminin nükleer enerji politikasını gözden geçirme kararı aldığı da gelen haberler arasında...

TRT HABER

HABERE YORUM KAT