1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Dünya Çocuk Hakları Günü'nde güvercinden korkan Gazzeli çocuklar
Dünya Çocuk Hakları Günü'nde güvercinden korkan Gazzeli çocuklar

Dünya Çocuk Hakları Günü'nde güvercinden korkan Gazzeli çocuklar

20 Kasım her sene Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlanırken Gazze’de her 10 dakikada 1 çocuk öldürülüyor.

20 Kasım 2023 Pazartesi 15:15A+A-

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü. Bu anlamlı güne, yıllardır sistematik olarak Filistin'i işgal eden ve yaşlı-çocuk demeden katliamlar yapan siyonist İsrail kara leke vurmuş durumda. Gazze’de her 10 dakikada 1 çocuk öldürülüyor. 45 günde 5 binden fazla çocuk ve 577 bebek hayatını kaybetti.

Çocuklar oyun parkındayken dertsiz tasasız görünüyorlar fakat ölüm korkusu sürekli onlarla birlikte. Çoğu zaman oyunları bombalar bitiriyor. Ertesi gün sayıları daha da azalıyor. Siyonistlerin hedefindeki çocuklar herşeye rağmen Allah'ın izniyle hayata tutunuyor. 

Filistinli Um Ramazan Ayyad çocuklarının korkudan ateşlerinin çıktığını anlatıyor. "Ne ilaç ne de soğuk kompres bu ateşi düşürmüyor" diyor. 

Ayyad çocukların yaşadığı o korkunun boyutunu da özetliyor: 

Sağlıkları bozuldu, ateşleri 40'a çıkıyor, ilaçla ya da soğuk kompresle bile düşmüyor, korkudan ateşleri çıkıyor nöbet geçiriyorlar. Uçan bir güvercin görseler roket zannediyorlar. Çocuklar uyandığında bana bu hava saldırılarının ne zaman biteceğini soruyorlar. Evin kapısı kapansa bunu hava saldırısı sanıyorlar. Çocukları gerçek yaşlarından daha olgun ve daha yaşlı yapan bir hayat yaşadılar. Artık çocuk değiller.

Deyr el Balah'taki El Aksa Hastanesi'nin morg direktörü Yasir Ebu Amar, birçok kefeni çocuk boyutunda kesmek zorunda kaldıklarını aktardı. Ebu Amar, "Çocuk bedenleri bize parçalar halinde geliyor. Bu dehşet verici. Hiçbir zaman bu kadar çok çocuğun öldüğünü görmemiştik. Her gün ağlıyoruz. Her gün çocukları hazırlarken ağlıyoruz" ifadelerini kullandı. Amar konuşmasının devamında, Gazzeli ailelerinin çocuklarını farklı odalara koyarak hava saldırısı durumunda tüm çocuklarının ölmesini engellemeye çalıştıklarını söyledi.

Şifa Hastanesi'nin acil servisinde görevli Dr. Gassan Ebu Sittah ise birçok çocuğun hastaneye yalnız, şok halinde, yanıklar ve şarapnel yaraları içinde getirildiğini ve birçok vakada bu çocukları tanıyan kimsenin olmadığını söyledi.

Ebu Sittah, "Tanıyan birileri çıkana kadar onlara, travma halindeki kimliksiz çocuk statüsü veriliyor. Sarsıcı olan şu ki, bu çocuklardan bazıları ailelerinden tek kurtulan kişi oluyor ve bu nedenle kimse gelmiyor. Gitgide daha fazla çocuk geliyor ve yaşananlar çocuklara karşı yürütülen bir savaş gibi görünüyor" dedi.

Ebu Sittah, iki hafta önce Şifa Hastanesi'nde travma halindeki kimliksiz çocuk sayısının 1500'e kadar ulaştığını aktardı.

9 yaşındaki Halid’in ise ailesini ararken, morgda abisi Halil'i son kez öptükten sonra 8 aylık kız kardeşi Misk'i teşhis ettiği anlar objektiflere yansıdı. Halid morgda cenazeleri yan yana dizilen annesi, babası, abisi ve kızkardeşine veda ederken, aileden sadece Halid ve 7 yaşındaki erkek kardeşi Tamer kurtuldu.

Küçük Halid kız kardeşine sarılıp ağlarken, "Sen doğduğunda annem çok mutluydu" dedi.

u-002.jpg

Sağlık sisteminin çöktüğü, çocukların kaybolduğu, birçok cansız bedenin enkaz yığınlarının altından çıkarılamadığı Gazze'de, hayatını kaybeden çocukların sayısını tam olarak bilmek mümkün değil.

Ancak Gazzeli sağlık yetkililerine göre, işgal saldırılarında öldürülen çocuk sayısı 6 bini geçti. Sadece 6 hafta içinde ulaşılan bu rakam, geçen yıl çatışma yaşanan 20'den fazla ülkede bir yılda öldürülen 2 bin 985 çocuktan neredeyse iki kat fazla.

Katil İsrail'in Gazze'ye devam eden hava ve kara saldırılarında, bombardıman altında saatte 5 çocuk şehit edilirken ortalama 7 bebek dünyaya geliyor. Gazze sağlık bakanlığı verilerine göre, bölgede 50 bin hamile kadın olduğu ve her gün 180'den fazla doğum gerçekleştiği bildirildi.

Filistinli çocuklar en temel haklarından mahrum bırakılıyor. 

Filistinliler kuşatma altındaki bölgede bebek bezi, bebek maması ve yiyecek gibi temel malzemelerin tükendiğini söylüyor. Kuzey Gazze'den güneye taşınan çocuklar da dahil olmak üzere yerinden edilmiş yüz binlerce Filistinli, temel ihtiyaçlara çok az erişimle BM okullarına sığınıyor.

nn.jpg

6-104.jpg

1-304.jpg

8-066.jpg

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum