1. HABERLER

  2. HABER

  3. Dünya Basınında Hava Sahası Resti
Dünya Basınında Hava Sahası Resti

Dünya Basınında Hava Sahası Resti

Türkiye'nin Polonya'ya gitmekte olan İsrailli bir askeri uçağın, Türkiye hava sahasını kullanmasına izin vermemesi, tüm dünya medyasında yankı buldu.

29 Haziran 2010 Salı 12:12A+A-

İki ülke arasında son dönemde yaşanan gerginliklere dikkat çeken yabancı medya, "Krizde yeni tırmanma" , "Çatlağın yeni işareti", "İttifakı, Türk siyasetinin yeni yönelişi ve Filistinli topluma yönelik saldırganlık gerdi", "Askeri ittifak daha da tıkandı" gibi yorumlarda bulundu.

-GUARDİAN: "KRİZDE YENİ TIRMANMA"

"Soğukluk derinleşirken Türkiye, İsrail askeri uçağının hava sahasına girmesini yasakladı" başlığını kullanan İngiliz The Guardian da, "Bu adım, iki ülke arasındaki krizde yeni bir tırmanma anlamına geliyor" değerlendirmesini de yaptı.

-FT: "ÇATLAĞIN YENİ İŞARETİ"

-İngiliz Financial Times gazetesi "Türkiye, İsrail bir askeri uçağının hava sahasına girmesine izin vermeyi reddederek iki ülke arasındaki çatlağın yeni bir işaretini verdi" dedi.

-NYT: "TÜRKİYE'DE YENİ YÖNELİŞ VE FİLİSTİNLERE SALDIRILAR İTTİFAKI GERDİ"

Türkiye'nin İsrail askeri uçuşlarını yasakladığını da duyuran New York Times ise, Türkiye ile İsrail arasındaki ittifakı, "2000 yıllarında Türkiye'deki siyasetin, dinden muhafazakar bir hükümete kayması ve Filistinli topluma yönelik artan askeri saldırganlık gerdi ve iki ülkeyi ciddi diplomatik atışmaların eşiğine getirdi" ifadelerini kullandı.

-WSJ: "ASKERİ İTTİFAK DAHA DA TIKANDI"

ABD'nin en çok satan gazetesi Wall Street Journal da, "Türkiye, Pazartesi günü İsrailli komandoların Türk yardım gemisine baskının ardından hava sahasını İsrailli askeri uçuşlarına kaptığını belirterek, analistlerin Ankara'dan çok İsrail için yararlı hale geldiğini söyledikleri bir askeri ittifakını daha da tıkadı" görüşünü dile getirdi.

-EL PAİS: "ANKARA FİLO SALDIRISINA TEPKİ VERDİ"

İspanya'nın en büyük gazetesi El Pais ise, Ankara'nın filo saldırısına tepki göstererek hava sahasını kapattığını bildirirken filo olayının iki ülke arasındaki krizi körüklediğini kaydetti. Gazete "Türkiye, Tel Aviv büyükelçisini geri çekti ve bazı askeri işbirliği projelerini askıya aldı. Ancak şimdilik gerginlik çok kontrollü ve ilişkiler kesinlikle kesik değil" dedi.

-DEUTSCHE WELLE: "TÜRK-İSRAİLLİ İLİŞKİLER GİDEREK KÖTÜLEŞİYOR"

Alman yayın kurumu, Türkiye'nin hava sahasını İsrailli askeri uçaklarına kapattığını duyururken "Türkiye ve İsrail, 1996 tarihli bir askeri işbirliği anlaşmasının ardından güçlü bir ittifak tesis etti. Ancak ikili ilişkiler, İsrail'in 2009 yılında Gazze'ye girmesinden sonra giderek kötüleşti" yorumunu yaptı.

LE MONDE: "HAVA SAHASINI, PROTESTO OLARAK KAPATTI"

Fransız Le Monde gazetesi, "Türkiye, İsrail'in, Gazze'ye gitmek isteyen Filistin yanlısı militanlarının filosuna düzenlediği ve dokuz Türkün olduğu saldırıya protesto olarak bir İsrail askeri uçağına hava sahasını kapattı" diye yazdı. (CİHAN)

HABERE YORUM KAT