1. HABERLER

  2. HABER

  3. SAĞLIK

  4. DSÖ'den Hükümetlere Her Bir Vakayı Bulma Çağrısı
DSÖ'den Hükümetlere Her Bir Vakayı Bulma Çağrısı

DSÖ'den Hükümetlere Her Bir Vakayı Bulma Çağrısı

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüsün dünya genelinde hızla yayılması nedeniyle ülkelere, her bir vakayı bulma, test etme, tedavi etme çağrısı yaptı.

07 Mart 2020 Cumartesi 23:49A+A-

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre'deki merkezde düzenlediği basın toplantısında, son 24 saatte 47 ülke ve bölgeden 2 bin 736 Covid-19 vakası rapor edildiğini söyledi.

Toplam vaka sayısının 100 bine ulaştığını anlatan Ghebreyesus, "Covid-19 vakaları arttıkça, tüm ülkelere 'sınırlandırmaları' en yüksek öncelikleri haline getirmelerini öneriyoruz" dedi.

"Covid-19 salgınını yavaşlatmak hayat kurtarıyor"

Ghebreyesus, ülkelere, her bir vakayı bulmaya, test etmeye, izole etmeye, tedavi etmeye ve her temasın izini sürme çağrısında bulunarak, şöyle konuştu:

"Covid-19 salgınını yavaşlatmak hayat kurtarıyor ve ayrıca (aşı bulunması için) hazırlık, araştırma ve geliştirme için zaman kazandırıyor. Her bir gün salgını yavaşlatabilirsek bu, hastanelere vakaya karşı hazırlıklarını tamamlayabilmeleri için başka bir gün kazandırılması anlamına geliyor."

Geçen ay Covid-19 konusunda önceliklerin belirlenmesi için 400 bilim insanıyla toplantı yaptıklarını belirten Ghebreyesus, "Ayrıca mülteciler ve ülke içinde yerinden edilmiş kişiler gibi haklarından mahrum edilmiş topluluklara yönelik müdahaleleri değerlendirmek için araştırma protokolleri geliştiriyoruz" bilgisini paylaştı.

20 aşı geliştiriliyor

Ghebreyesus, "Şimdiye kadar DSÖ 40 tanı testinin gözden geçirilmesi ve onaylanması için başvuru aldı, 20 aşı geliştiriliyor ve tedavi için pek çok klinik çalışması devam ediyor" dedi.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, küresel şirketlerle temaslarının devam ettiğini bu hafta başında 200 üst düzey yönetici ile çalışanlarını ve müşterilerini nasıl koruyabileceklerine dair görüşme yaptığını vurguladı.

AA

HABERE YORUM KAT