1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. DSÖ Şifa’yı ‘ölüm bölgesi’ ilan etti
DSÖ Şifa’yı ‘ölüm bölgesi’ ilan etti

DSÖ Şifa’yı ‘ölüm bölgesi’ ilan etti

Katil İsrail’in, Hamas’ın karargahı olduğu yalanıyla baskın düzenlediği, ardından da 7 bin kişiyi zorla tahliye ettiği Şifa Hastanesi, Dünya Sağlık Örgütü’nün nitelemesiyle “ölüm bölgesi” oldu.

20 Kasım 2023 Pazartesi 10:58A+A-

İşgalcilerin Gazze Şeridi’nin en büyük hastanesi Şifa’da işlediği insanlık suçu dün Dünya Sağlık Örgütü’ne bağlı ekip tarafından yerinde tespit edildi.

DSÖ, Birleşmiş Milletler’in çeşitli kuruluşlarından uzmanlar, sahadaki durumu değerlendirmek, hızlı bir durum analizi yapmak, tıbbi öncelikleri ve daha sonraki görevler için lojistik seçenekleri belirlemek üzere Gazze’nin kuzeyindeki Şifa hastanesine dün giriş yaptı. İsrail ordusu önceki gün, Şifa Hastanesi’nde bulunan yerinden edilmiş Filistinlilerin tamamı ile hastaların çoğunu zorla hastane dışına sürmüştü. DSÖ, ziyaret sonrası ateşkes çağrısını yineleyerek, “DSÖ, Gazze’deki çatışmaların ve insani felaketin sona erdirilmesi için kolektif çaba gösterilmesi talebini yinelemektedir” ifadeleri kullanıldı.

Bombardıman izleri ve toplu mezar

DSÖ’den yapılan açıklamada, “Bu, aktif bir çatışma bölgesinde yüksek riskli bir operasyondu ve hastaneye yakın bir yerde şiddetli çatışmalar devam ediyordu. Güvenlik durumuyla ilgili zaman kısıtlamaları nedeniyle ekip, ‘ölüm bölgesi’ ve ‘vahim’ olarak tanımladıkları hastanede sadece bir saat geçirebildi. Bombardıman ve çatışma izleri açıkça görülüyordu. Ekip hastanenin girişinde bir toplu mezar gördü ve 80’den fazla kişinin burada gömülü olduğu söylendi” denildi.

Tıbbi atıklar koridorlara saçılmış

DSÖ, hastanenin koridorlarının tıbbi atıklarla dolu olduğunu, bunların enfeksiyon riskini artırdığını ifade ederek, “Koridorlar ve hastane arazisi tıbbi ve katı atıklarla doluydu ve bu durum enfeksiyon riskini artırıyordu” açıklaması yaptı.

HABERE YORUM KAT