1. HABERLER

  2. HABER

  3. Dörtyol'daki Olaylarda 'İyi Çocuklar' Şüphesi
Dörtyoldaki Olaylarda İyi Çocuklar Şüphesi

Dörtyol'daki Olaylarda 'İyi Çocuklar' Şüphesi

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde 4 polisin hayatını kaybetmesiyle başlayan ve bölgeyi karıştıran olayların altından Şemdinli'de Umut Kitabevi'nin bombalanmasına benzer izler çıktı.

31 Temmuz 2010 Cumartesi 19:01A+A-

Saldırıdan provokasyona kadar her adımda sivil giyimli üç şahsın etkinliği tespit edildi. Gözaltına alınan Ahmet Büyük isimli kişi de uzman çavuş çıktı. Saldırının yapıldığı Passat'ın sahibi MHP Belediye Başkanvekili ve PM Üyesi Bestami Kılıç'ın rehin alınmasıyla ilgili anlattıkları da çelişkili.

MHP'Lİ KILIÇ BULUŞMASI DOĞRULANDI

Olaylardan sonra Hatay İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat birimlerince hazırlanarak 2.Ordu Komutanlığı'na gönderilen rapordaki bilgilere Star ulaştı. Raporda, "Olay günü Kozludere'deki Maden Ocağı'nda 14:00'de Isuzu kamyonetle Jandarma İstihbarat Şube'de çalışan biri astsubay iki uzman çavuş Bestami Kılıç'la buluştu. Kılıç buradan ayrılınca rehin alınarak Passat marka aracına el koyuldu" bilgisi yer aldı. Star'a konuşan Kılıç, "Saat 14.00 sıralarında Paşa Yaylası'ndaki evime doğru gidiyordum. Yolda askerlerle karşılaştım. Tanıdığım askerlerdi. Bir süre birbirimize hal hatır sorduk. İlçeye dönerken rehin alındım. Beni serbest bıraktıklarında Yayla evine gelip kıyafetlerimi değiştirdikten sonra hemen ilçedeki Jandarma'ya giderek olayı anlattım" diye konuştu.

1- NEDEN SERBEST BIRAKILDI?

MHP'lı Kılıç'ın Jandarma İstihbaratçılarla buluşmasından hemen sonra aracının gasp edilmesinin İstihbaratçıların fark ememesi şüphe çekti. Saldırganların arkada iz bırakırcasına Kılıç'ı sağ bırakmaları ve nasıl kurtulduğu da henüz netleştirilemedi. Kılıç'ın serbest kalınca önce jandarmaya gitmesi de dikkat çekerken telefon görüşmeleri de mercek altına alındı.

2- DUR İHTARINA UYULMAYIŞI OYUNUN PARÇASI MI?

4 Polisin hayatını kaybettiği saldırının bir saat ardından 19:30'da sivil kıyafetli üç şahsın bulunduğu 63 ZN 134 plakalı Renault Broadway marka araç, ters yöne girip hızla ilerlerken polisin dur ihtarına uymadı. Polis ateşi sonucunda araçtakilerden Mehmet Bozkurt yaralandı. Şahısların polisleri öldüren kişiler olduğu dedikodusu hızla yayıldı. 5 bin kişi Emniyet binasının önünde toplandı. Akıllara Şemdinli'de yaşanan bombalama olayını getiren olay öncesi MHP'li Kılıç'la buluşan üç istihbarat personelinin görev emri olup olmadığı, buluşmanın gerçekleştirilme sebebi, görüşmenin içeriği, olay yerine sivil kıyafetle gidip gitmedikleri ve olay günü 14.30-19.30 nerede bulundukları cevap bekleyen sorular arasında. Üç istihbarat personelinin Bestami Kılıç'la görüşmeye gittiği ISUZU marka aracın plakası da araştırılıyor. Aracın Jandarmaya ait olması da ihtimaller arasında. Polisten teslim alındıktan sonra adeta sır olan Broadway marka araçtaki kimliği tespit edilen Mehmet Bozkurt ve diğer iki kişi hakkında da şüpheler sürüyor.

3- PROVOKATÖR MUVAZZAF UZMAN ÇAVUŞ!

Star gazetesinde yer alan habere göre MHP'li Bestami Kılıç'la görüşmeye gelen istihbarat personeli, eylemi gerçekleştirenler ve ters yöne girip polisin dur ihtarına uymayarak yakalanan kişilerin tamamı sivil ve üç kişi. Bu kişilerin aynı kişiler olma ihtimali üzerinde duruluyor. Saldırının kapalı kasa bir kamyonetten yapıldığı bilgisi de şaşırtıcı bilgilerden. Önceki gün polis protesto eylemi yapan grup içinde kalabalığı yönlendiren birini tespit etti. Ahmet Büyük isimli şahıs, kendisini MİT görevlisi olarak tanıttı. Uzman Çavuş olduğu belirlenen Büyük, Jandarmaya teslim edilmesinin ardından serbest kaldı... Büyük, Bingöl 49. Piyade Tugay Komutanlığı'nda görev yapıyor.

'BAŞKANIN ARACI' PARTİYİ ZORA SOKTU

Gözaltına alınan bir kişinin asker oluşu ve saldırıdan saatler önce yaşanan görüşmeler yeni bir karanlık senaryo izlenimi yarattı.

Dörtyol'da 4 polisi öldüren saldırganların kullandığı aracın MHP'li Payas Belediye Başkanvekili Bestami Kılıç'a ait olduğu iddiası MHP'yi zor durumda bıraktı. Meclis'te gazetecilerin sorularını cevaplayan MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, iddiaların yargı sürecinde ortaya çıkacağını belirterek, "Biraz sabırlı olmamız gerekiyor" dedi. MHP Hatay Milletvekili Turan Çirkin de kardeşi olan Hatay İl Başkanı Şefik Çirkin'le ilgili iddiaları yanıtladı. Turan Çirkin, "Partimiz Hatay'da olayları yatıştırmaya ve vatandaşı teskin etmek için ellerinden gelen gayreti göstermektedir" dedi. Şefik Çirkin ise, Dörtyol'da derin bir provokasyon olduğunu belirterek, olayları durdurmaya çalıştıklarını söyledi.

HABERE YORUM KAT