1. HABERLER

  2. HABER

  3. Dörtyol Saldırısında Eski MHP'li Kılınç'a Hapis Talebi
Dörtyol Saldırısında Eski MHPli Kılınça Hapis Talebi

Dörtyol Saldırısında Eski MHP'li Kılınç'a Hapis Talebi

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde geçen yıl 4 polisin hayatını kaybettiği saldırıda savcılık, eski MHP'li Belediye Meclis üyesi Bestami Kılınç'ın ifadelerini 'şüpheli' bularak hakkında 4,5 yıl hapis cezası istedi.

13 Mart 2011 Pazar 01:53A+A-

6 PKK'lının olayların şüphelisi olarak yer aldığı savcılık dosyası 'görevsizlik' kararıyla Özel Yetkili Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

Dörtyol'da 26 Temmuz 2010 tarihinde dört polis memurunun hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili soruşturma tamamlandı. 16 görgü tanığının ifadesine başvurulduğu soruşturmada savcılık, 'şüpheli' sıfatıyla savunmasını aldığı Bestami Kılınç'ın beyanlarındaki çelişkiye dikkat çekti. Dörtyol'daki terör saldırısında kullanılan silahların aynı zamanda 31 Mayıs 2010 günü İskenderun 7. Deniz Hava Savunma Tabur Komutanlığı'na yapılan saldırıda kullanıldığı belirtilen soruşturmada savcılık, Bestami Kılınç için, "... Şüpheli her ne kadar olay günü yayladaki evine yiyecek alışverişi yaptıktan sonra giderken yolda habersiz bir şekilde aniden yolu kesilerek, alıkonulup aracının ele geçirilip götürüldüğünü söylemişse de; savunmasında ileri sürdüğü hususlar çelişkili olup, hayatın olağan akışına ters ve inandırıcı olmaktan uzaktır." şeklinde çelişkilerini sıraladı ve 'mağdur' değil şüpheli olduğu kanaatine vardı. Başsavcının Kılınç'la ilgili sıraladığı çelişkiler şöyle: "Kılınç'ın yeterli yakıt almadan yaylaya çıkması, teröristlerin kendisine sadece nüfus cüzdanı sorması, cep telefonunun teröristler tarafından iade edilmesi, serbest bırakıldıktan sonra jandarma ya da polis ihbar numaralarını aramayıp, yaylaya doğru yürümesi, gasp yerine yakın mesafede teröristlerin bir güvenlik kaygısı duymadan 5 saat süreyle kendisini alıkoyması ve yolda karşılaştığı, tanıdığı tanıklara olaydan hiç bahsetmemesi..."

MEHMET ŞAHİN / ZAMAN

HABERE YORUM KAT