1. HABERLER

  2. HABER

  3. Dönmez'e Bir Dava Daha
Dönmeze Bir Dava Daha

Dönmez'e Bir Dava Daha

Zir Vadisi'nde sakladığı cephanelik nedeniyle hapis cezasına çarptırılan Yarbay Mustafa Dönmez hakkında 'şantaj'dan bir iddianame daha hazırladı.

29 Eylül 2010 Çarşamba 19:06A+A-

Genelkurmay Askeri Savcılığı, Sapanca ve Ankara'daki evinin yanı sıra Zir Vadisi'nde sakladığı cephanelik nedeniyle hapis cezasına çarptırılan Yarbay Mustafa Dönmez hakkında 'şantaj'dan bir iddianame daha hazırladı. Dönmez, kadın askeri personele kasetle şantaj yapmakla suçlanıyor.

Genelkurmay Askeri Savcısı Binbaşı Yaşar Yüce, Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nin Yarbay Mustafa Dönmez hakkında yaptığı suç duyurusu üzerine başlattığı soruşturmayı tamamladı. Genelkurmay Askeri Mahkemesi'ne sunulan iddianamede, Dönmez hakkında "Kendisine veya başkasına yarar sağlamak maksadıyla bir kişinin şeref veya saygınlığına zarar verecek nitelikteki hususların açıklanacağı veya isnat edileceği tehdidinde bulunmaktan" 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

DURUŞMALAR KAPALI OLSUN

İddianamede ayrıca, Dönmez'den ele geçen görüntü kayıtlarının niteliğinin dikkate alınarak, genel ahlak kuralları uyarınca duruşmaların kapalı yapılması da talep edildi. Dönmez'in ceza aldığı Genelkurmay Mahkemesi'ndeki yargılaması sırasında aynı görüntüler gündeme gelmiş, Dönmez'in eşi görüntüleri izlemek istemiş ancak daha sonra Mustafa Dönmez'in ısrarı üzerine salondan çıkarılmıştı.

İLİŞKİYİ KASETE ÇEKTİ

Askeri savcının hazırladığı iddianamede, Yarbay Dönmez'in Sakarya'da görevli bulunduğu sırada kadın Astsubay Z.K ile arkadaşlık kurduğu, bu süreçte cinsel ilişki görüntülerini kaydettiği belirtildi. Z.K ile ilişkilerinin sona ermesi sonrasında Astsubay M.A ile evlendiği belirtilen iddianamede, Dönmez'in Temmuz 2008-Aralık 2008 dönemleri arasında sık sık telefonla şantaj yaptığı ifade edildi. İddianamede, "Mağduru telefonla arayarak, kendisiyle ilişkisini sürdürmemesi halinde bunları açıklayacağı, bunları nişanlısına ya da başkalarına göstereceği, kendisini rezil edeceği şeklinde beyanda bulunmuştur" denildi.

4 YIL HAPİS ALDI

Genelkurmay Askeri Mahkemesi, Yarbay Mustafa Dönmez'e Sapanca ve Ankara'daki evinin yanı sıra Zir Vadisi'nde sakladığı cephanelik nedeniyle üst sınırdan ceza vermişti. Askeri Mahkeme Dönmez'e 4 yıl hapis cezası vermiş ve TSK'dan çıkarılmasını kararlaştırmıştı.

Mahkeme, Yarbay Mustafa Dönmez hakkında indirim hükümlerini uygulamazken, kadın Astsubay Z. K. adlı askeri personele şantaj yaptığı için de suç duyurusunda bulunmuştu.

Ben senin için boşandım

İddianamede, Z.K'nın 17 Mayıs 2010'da alınan ifadesine de yer verildi. Kosovalı ifadesinde, Dönmez'in kendisini sık sık telefonla arayarak şantaj yaptığını, eşinden boşanacağını söylediğini anlattı. Z.K, Dönmez'in telefon konuşmasındaki sözlerini ise "Z., ben senin için eşimden boşandım. Sen kimse ile evlenemezsin. Elimde bazı şeyler var, bunlar senin için iyi olmaz, benimle görüş, sana bunları veririm" olarak aktardı. Z.K, Dönmez'in elinde olan şeylerin ne olduğunu ise bilmediğini ancak kendisiyle görüşmek için böyle bir şeyi söylediğini düşündüğünü aktardı. Z.K, görüntü kayıtlarından haberdar olmadığını ancak bundan Yarbay Dönmez'in yargılaması sürerken ifadesine başvurulduğu sırada öğrendiğini anlattı.

Kaset savcılık emanetinde

Dönmez, bir süre ilişki yaşadığı kadın Astsubay Z.K "elimde kasetlerin var", "elimde fotoğrafların var" diyerek ilişkiye zorlamakla suçlanıyor. Askeri savcılık sözkonusu cinsel içerikli şantaj DVD'sini delil olarak adli emanete aldı. Genelkurmay Askeri Savcısı Binbaşı Yaşar Yüce, Dönmez'den ele geçen görüntü kayıtlarının adli emanete alınmasını da talep etti. Yüce, ele geçen DVD'nin Zir Vadisi ve Sapanca'daki cephanelik davası için delil kapsamında olmadığını ancak, kendi yürüttükleri soruşturmanın delili olduğunu belirterek, Askeri savcılık emanetine alınmasını talep etti.

Kaynak: Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT