1. HABERLER

  2. HABER

  3. Doktora Muayenehane Yasağı
Doktora Muayenehane Yasağı

Doktora Muayenehane Yasağı

Memurlara, mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerleri açma yasağı getirildi.

27 Ağustos 2011 Cumartesi 12:21A+A-

Memurlara, mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerleri açma yasağı getirildi.

Devlet memurları, mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamayacak, gerçek, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir iş yerinde veya vakıf üniversitelerinde çalışamayacak.

Üniversitelerdeki öğretim üyeleri ile askeri hekimler de aynı düzenleme kapsamına alındı.

Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan Adalet Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 28'inci maddesinde düzenlemeye gidildi.

Buna göre, memurlar, mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamayacak, gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir iş yerinde veya vakıf üniversitelerinde çalışamayacak.

Değişiklikle 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa da ''Mesleki Faaliyet ve Serbest Meslek İcrası Yasağı'' başlıklı ek 27'inci madde eklendi. Düzenleme şöyle:

''Bu Kanun kapsamına girenler, kanunlarda belirtilen istisnalar dışında mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir iş yerinde veya vakıf üniversitelerinde çalışamaz.''

Resmi Gazete'de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nda da değişiklik yapıldı.

Buna göre 36. maddeye eklenen fıkrayla, yükseköğretim kurumlarının kadrolarında bulunan öğretim elemanları, kanunlarda belirtilen haller dışında; ''mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açılamayacağını, gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir iş yerinde veya vakıf üniversitelerinde çalışılamayacağını'' öngören 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 28'inci maddesi hükmüne tabi hale getirildi.

TRT 

HABERE YORUM KAT