1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Doğu Kudüs'te Bir Filistinli Şehit Edildi
Doğu Kudüste Bir Filistinli Şehit Edildi

Doğu Kudüs'te Bir Filistinli Şehit Edildi

Siyonist gaspçıların tahrikleri üzerine işgalcilerle Filistinli gençler arasında çatışma çıktı. Yerleşimcilere arka çıkan askerlerin ateşiyle bir Felistinli şehit edildi.

22 Eylül 2010 Çarşamba 15:38A+A-

İşgal altındaki Kudüs şehrinin Silvan mahallesinde Filistinli gençlerin bir taraftan Siyonist gaspçı yerleşimcilere diğer taraftan işgal askerlerine karşı koymalarıyla çıkan şiddetli çatışmada Filistinli bir genç yerleşimcilerin açtıkları ateş sonucu şehit olurken, birkaç gencin de yaralandığı bildirildi.

Olaylarla ilgili bilgi veren kaynaklar, gaspçı Siyonist yerleşimcilerin tahrikleri sonucu yerleşimcilerle Filistinli gençler arasında çatışma çıkması üzerine olay yerine gelen işgal askerlerinin yaralanan bir Filistinliye müdahale edilmesine izin vermedikleri için Filistinli gencin kan kaybından şehit olduğunu ifade ettiler.

Silvan Komisyonu üyesi Fahri Ebu Deyyab yaptığı açıklamada şunları ifade etti: "Yaralı Filistinli iki saat yerde kanlar içinde kaldı. İşgal askerleri şehidin cenazesiyle birlikte ağır yaralanan iki Filistinli genci daha alıp götürdüler."

Deyyab devamla, Siyonist gaspçıların tahrikleri sonucu başlayan gerginliğin ardından Filistinli gençlerin bir taraftan gaspçılara karşı direniş gösterirken, diğer taraftan da işgal askerlerine karşı koyduklarını söyledi.

Şiddetli çatışmaların ardından şehit ve yaralıların olması üzerine olayların büyümesinden korkan işgal güçlerinin mahallenin giriş çıkışlarını kapattıkları ifade edildi.

YERLEŞİMCİLER İSTİLA EDİYOR

Yaklaşık 50 bin Filistinlinin yaşadığı Doğu Kudüs mahallelerinden Silvan, Eski Kent'in Ağlama Duvarı tarafındaki kapısının hemen yakınında başlıyor ve Yahudiler bölgeye 'Davud'un şehri' diyor. Silvan'da, Yahudi yerleşimcilere ait örgütlerce satın alınan veya ele geçirilen 50'den fazla bina bulunuyor ve bu binalarda 300'e yakın yerleşimci ikamet ediyor.

Silvan, Kudüs Belediyesi'nin "arkeolojik park" yapma gerekçesiyle Filistinlilere ait yüzlerce binayı yıkma planları nedeniyle de geçtiğimiz aylarda sık sık çatışmalar ve gerginliklerle gündeme gelmişti.

HABERE YORUM KAT