1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "Doğu Kalemun'dan Ayrılan Muhalifler Afrin'e Yerleştirilecek"
"Doğu Kalemun'dan Ayrılan Muhalifler Afrin'e Yerleştirilecek"

"Doğu Kalemun'dan Ayrılan Muhalifler Afrin'e Yerleştirilecek"

Doğu Kalemun'dan tehcir edilen muhalifler ve ailelerinin Afrin'e yerleştirileceği iddia edildi.

23 Nisan 2018 Pazartesi 12:31A+A-

Suriye'de rejime bağlı haber ajansı SANA, başkent Şam yakınlarında bulunan Doğu Kalemun bölgesindeki yüzlerce silahlı muhalif ve ailelerinin tahliye edildiğini duyurdu. SANA, Doğu Kalemun'a gönderilen yaklaşık 35 otobüsün, tahliye olmayı kabul eden bu kişileri kuzeyde muhaliflerin kontrolünde olan bölgelere taşıdığını bildirdi.

Alman haber ajansı dpa'ya konuşan bir güvenlik yetkilisi, tahliye edilen bin 156 kişiden 505'inin silahlı muhalif olduğunu söyledi. Aynı kaynak, bu kişilerin, Türkiye destekli muhaliflerin kontrolündeki Afrin bölgesine gitmek üzere Doğu Kalemun'dan ayrıldığını belirtti.

Suriye resmi yayın organları ise tahliye edilenlerin, Türkiye destekli muhaliflerin kontrolündeki bir başka bölge olan Cerablus ve İdlib'e aktarıldığını bildirdi.

SANA, Doğu Kalemun'un Ruheybe, Ceyrud ve Nasıriye kasabalarındaki muhaliflerin, silahlarını teslim ettikten sonra otobüslere binmelerine izin verildiğini duyurdu.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, anlaşmaya Esed rejiminin en büyük destekçilerinden Rusya'nın arabuluculuk ettiğini bildirdi. Gözlemevi, muhaliflerin bölgede gizledikleri zırhlı araç, roket ve diğer mühimmatı da anlaşma kapsamında tahliye öncesi teslim ettiklerini aktardı.

Suriye çölüne açılan kapı olarak kabul edilen Doğu Kalemun, Esed rejimi için stratejik öneme sahip. Bölge ayrıca Şam ile Humus arasındaki ana karayolu yakınlarında bulunuyor.

Doğu Kalemun'daki tahliye, bir dönem muhaliflerin Şam yakınındaki en büyük kalesi olarak görülen Doğu Guta'nın rejim kontrolüne geçmesinden yaklaşık bir hafta sonra gerçekleşti. Rusya destekli rejim güçlerinin bir ay süren saldırısı sonrasında el değiştiren Doğu Guta'daki muhaliflerle de bir dizi tahliye anlaşması yapılmıştı.

Kaynak: Mepanews

HABERE YORUM KAT