1. HABERLER

  2. HABER

  3. Doğan Grubu’nun Konseyine İP Desteği
Doğan Grubu’nun Konseyine İP Desteği

Doğan Grubu’nun Konseyine İP Desteği

Basın Konseyi Yüksek Kurulu üyeliğine İşçi Partisi’nin (İP) televizyonu Ulusal Kanal’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Yalçın Büyükdağlı getirildi.

12 Ocak 2011 Çarşamba 09:57A+A-

Büyükdağlı, halen İP Merkez Karar Kurulu üyesi... Basın Kurulu Yüksek Kurulu'nda; ulusal gazetelerden sadece Doğan Grubu gazetelerinden Vatan, Radikal, Posta, Milliyet, Hürriyet ile Ortadoğu gazetesi bulunuyor. Konseyde, CHP'li üyeler de yer alıyor. CHP'ye katılan Oktay Ekşi, Basın Konseyi başkanlığından ayrıldı.

Oktay Ekşi'nin Hürriyet gazetesinde Başbakan ve bakanlara yönelik "Anasını bile satan zihniyet" ifadesinin yer aldığı yazısına "uyarı" kararı vermesi üzerine dağılan Basın Konseyi'ne ilginç bir isim katıldı. Basın Konseyi Yüksek Kurulu üyeliğine İşçi Partisi'nin (İP) televizyonu Ulusal Kanal'ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Yalçın Büyükdağlı getirildi.

YALÇIN BÜYÜKDAĞLI, İP MERKEZ KARAR KURULU ÜYESİ

Yalçın Büyükdağlı, Ulusal Kanal Televizyonu Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü. 1970'li yıllarda Türkiye İşçi Köylü Partisi'nin çeşitli kademelerinde yönetici görevlerinde bulundu. 1 Şubat 1988 yılında kurulan Sosyalist Parti'nin kurucuları arasında yer aldı ve partinin Genel Sekreterliği'ne seçildi. İşçi Partisi'nde Genel Sekreterlik, Genel Saymanlık ve Başkanlık Kurulu üyeliği yaptı. Halen İşçi Partisi (İP) Merkez Karar Kurulu Üyesi. Saçak, Teori ve Aydınlık dergilerinde politika, tarih ve ekonomi konularında çeşitli yazıları yayınlandı. Teori dergisi yazı kurulu üyesi. Ulusal Kanal'da "Büyüteç" programının yorumcusu. Dokuz yıldan bu yana Ulusal Kanal Şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanı.

KONSEYDE DOĞAN GRUBU, ORTADOĞU GAZETESİ VE İP TEMSİLCİSİ KALDI!

Basın Kurulu Yüksek Kurulu'nda; Doğan Grubu gazetelerinden Vatan, Radikal, Posta, Milliyet, Hürriyet ile Ortadoğu gazetesi, Doğan Grubu televizyonlarından Kanal D, Star TV ve CNN Türk, İşçi Partisi'nin (İP) televizyonu Ulusal Kanal, NTV, TV8 ve Cem TV temsil ediliyor.

KURULDAKİ CHP'Lİ ÜYELER

Kurulda; CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum, CHP'den bakanlık yapan Orhan Birgit üye olarak görev yapıyor. Konseyde, CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ'ın kızı Sibel Elekdağ, "Okuyucu Temsilcisi" olarak görev yapıyor. Sibel Elekdağ, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan'ın sahibi olduğu POAŞ Performans Planlama Müdürü... 

Konseyde; gazetecileri susturmak için dava açan avukat Turgut Kazan da yer alıyor.

OKTAY EKŞİ NE DEMİŞTİ?

Basın Konseyi, Hürriyet'teki 'Az demişiz' başlıklı köşe yazısında kabine üyelerine ağır hakarette bulunan Oktay Ekşi'nin, yazısını incelemiş, Konsey Yüksek Kurulu oy çokluğu ile Oktay Ekşi'ye güvenoyu vermiş ve 'uyarı' kararı almıştı. 28 Ekim tarihli köşesinde HES'leri eleştirirken Başbakan Erdoğan, Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Çevre Bakanı Veysel Eroğlu'nun adını andığı yazısında, "Şimdi, anasını bile satan işte o zihniyetin marifetlerini görüyorsunuz" şeklinde hakarette bulunan Hürriyet Başyazarı Oktay Ekşi, tepkiler üzerine gazeteden istifa etmek zorunda kalmıştı.

CHP'YE KATILAN OKTAY EKŞİ, KONSEY BAŞKANLIĞINI BIRAKTI

Bu arada, CHP'ye katılan Oktay Ekşi Basın Konseyi başkanlığından ayrıldı. Basın Konseyi yaptığı açıklamada; "Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi bugün saat 13.30'da Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Meclis Grubu salonunda yapılacak bir törenle Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP) katılacaktır. Oktay Ekşi siyasi kimliğinin gerektirdiği anda Basın Konseyi Başkanlığını bırakacağını ifade etmiştir" açıklamasında bulundu.

KENAN KIRAN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT