1. HABERLER

  2. HABER

  3. Doğan Grubu’ndan Pişkinlik
Doğan Grubu’ndan Pişkinlik

Doğan Grubu’ndan Pişkinlik

Kanal D televizyonu tarafından ekrana getirilen ve genç bir kıza 3 sapığın tecavüzüne yer verilen “Fatmagül’ün Suçu Ne?” dizisi Aydın’da sapıklara ilham kaynağı oldu. Doğan grubu gazeteleri büyük bir pişkinlik örneği sergileyerek “Fatmagül gerçek oldu” ba

05 Ekim 2010 Salı 00:49A+A-

Doğan Grubu'na bağlı Kanal D Televizyonu'nda yayınlanan ve gruba bağlı gazetelerin günlerdir reyting için reklamını yaptığı köylü bir kıza 3 kişinin tecavüzünü konu edinen "Fatmagül'ün Suçu Ne?" isimli dizi film Aydın Çine'de bazı sapıklara ilham kaynağı oldu.

Aydın'da, 19, 21 ve 23 yaşındaki üç sapık, evliliğe hazırlanan 16 yaşındaki zihinsel engelli kızı kaçırıp çirkin emellerine alet etti.

Doğan Grubu gazeteleri günlerdir özenti boyutuna getirdikleri dizi reklamları sebebiyle eleştirilirken Aydın'da yaşanan olayda da büyük bir pişkinlik sergilediler. Gruba bağlı Hürriyet gazetesi, internet sitesinden olayı "Fatmagül gibi" başlığı ile duyururken yine aynı grubun gazeteleri Milliyet ve Posta gazeteleri de aynı başlıkla olayı haberleştirdiler.

HABERDE NELER YER ALDI?

Haberlerde olayın diziden ilham alan sapıklar tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğinden hiç bahsedilmedi. Hürriyet gazetesindeki haberde şu ifadelerin kullanılması dikkat çekti: Aydın'da, "Fatmagül'ün Suçu Ne" dizisindeki dramın bir benzeri yaşandı. Çine İlçesi'ne bağlı Akçaova Beldesi'nde annesi S.C. (34) ve babası M.C. (45) arasında çıkan kavgayı 300 metre uzaklıktaki Akçaova Jandarma Karakolu'na bildirmek üzere geçen çarşamba yola çıkan zihinsel engelli S.C.'yi (16) aynı mahallede oturan işsiz Fatih Baysal (19) ve celep Ahmet Demir (21) durdurdu. İddiaya göre, S.C.'yi jandarmaya 100 metre uzaklıktaki Akçaova İlköğretim Okulu'na götüren 2 kişi, marangoz arkadaşları Mehmet Çamlı'yı (23) da yanlarına çağırdı. 3 kişi, ağzını koli bandıyla kapadıkları kızı okulun arka tarafındaki konferans salonuna soktu. Burada defalarca tecavüze uğradığı öne sürülen kız, daha sonra şüpheliler tarafından otomobille ormanlık alana götürüldü. Gece ilerleyen saatlere kadar dövülüp defalarca tecavüz edilen S.C., olanları kimseye anlatmaması için tehdit edildikten sonra belde yakınlarına bırakıldı.

''Fatmagül'ün Suçu Ne'' adlı dizinin ilk bölümünde köylü kıza 3 gencin tecavüz görüntülerinin yayınlanması sebebiyle RTÜK'e şikayet yağmıştı. 16-21 Eylül 2010 tarihleri arasında izleyicilerden gelen toplam 4 bin 272 şikayetin 2 bin 920'sini, bir başka deyişle yüzde 68'ini, ''Fatmagül'ün Suçu Ne?'' adlı diziyle ilgili şikayetler oluşturmuştu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu uzmanlarının diziyle ilgili olarak hazırladıkları rapor, Üst Kurul toplantısında ele alınmıştı. Üst Kurul, ''Fatmagül'ün Suçu Ne?'' adlı dizide yer alan tecavüz sahnesi sebebiyle 3984 Sayılı Yasanın 4. Maddesinin; kadınlara, güçsüzlere, özürlülere ve çocuklara karşı şiddetin ve ayrımcılığın teşvik edilmemesine ilişkin (u) bendi ile gençlerin ve çocukların fiziksel ve ahlaki gelişimini zedeleyecek türden programların, bunların seyredebileceği zaman ve saatlerde yayınlanmamasına ilişkin (z) bendinin ihlali gerekçesiyle Kanal D'ye uyarı cezası verilmesini kararlaştırmıştı.

HAKAN GÜNDÜZ / VAKİT

HABERE YORUM KAT

1 Yorum