1. HABERLER

  2. HABER

  3. Diziler Aile Yapısına Saldırıyor
Diziler Aile Yapısına Saldırıyor

Diziler Aile Yapısına Saldırıyor

Türkiye Kadınlar Dayanışma Birliği son günlerde tartışmaya neden olan dizilerdeki cinsel sahnelere tepki gösterdi. Türkiye Kad-Bir Genel Başkanı Ayşe Serap Şahiner, yaptığı açıklamada, bu dizilerin aile yapısına bir tehdit ve saldırı olduğunu kaydetti.

28 Eylül 2010 Salı 00:43A+A-

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Merkezi'nde bir araya gelen 28 sivil toplum kuruluşu adına açıklamayı  Türkiye Kad-Bir Genel Başkanı Ayşe Serap Şahiner yaptı. Şahiner, KanalD'de yayınlanan Fatmagül'ün Suçu Ne? ve ATV'de yayınlanan Kılıç Günü dizilerindeki sahnelere tepki gösterdi.

Şahiner, "Bu dizilerin geleneksel aile yapımızı atik değerleri hiçe sayan tavrı, kadını yalnızca bir madde olarak algılaması ve cinselliğin bu derece ön planda olması oldukça rahatsız edicidir. Ailelerde çocukların henüz ayakta olduğu bir saatte yayınlanan bu dizilerde, toplumca onaylanmayan davranışların normal karşılanması, rahatça ortaya konulması aile yapısına bir tehdit, bir saldırıdır" dedi.

Geçmiş yıllarda da benzer dizilerin aile yapısını tehdit ettiğini kaydeden Şahiner, "Dizilere verilen tepkiler yeterli olmuyor mu? Bu değer yargılarının hiçe sayıldığı yapımlar neden her yıl ısrarla farklı isimlerle sunuluyor? Henüz senaryo ve yapım aşamasındayken bir denetime, gözden geçirmeye tabi tutulmayan bu eserlerden kimler sorumlu" diyerek sordu.

Şahiner, dizilerin erken saatlerde yayınlanmasını da eleştirerek, "Bir toplumu ayakta tutan değerlerdir, geleneklerdir. Kimliğinizi oluşturan ilmeklerdir, bu değerler. Yeniye, ileriye götürmeye çalıştığımız, eğitimin gerekliliğinden bahsettiğimiz çocuklarımız ve gençlerimizin bu türden görsel saldırılara maruz kalması, her türlü ahlaksızlığın onaylanıyor olduğunu görmesinin neresi çağdaşlık. Neresinde doğru yayın ilkesi ve iletişim ilkesi var" diye kaydetti.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ile Aileden Sorumlu Devlet Bakanı'na bu konuda dilekçe vereceklerini de altını çizen Şahiner, "Yetkililerin bu konuda harekete geçmelerini istiyoruz. İzleyici olarak bu yayınlara tepkili olan vatandaşların 444 1 178 numaralı telefonları arayarak tepkilerini göstermelerini istiyoruz" dedi.

HABERE YORUM KAT