1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. Diyarbakırlı Çocukların Yıl Sonu Coşkusu
Diyarbakırlı Çocukların Yıl Sonu Coşkusu

Diyarbakırlı Çocukların Yıl Sonu Coşkusu

Diyarbakır Özgür Çocuk Kulübü 2009-2010 eğitim yılını Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro salonunda düzenlenen bir program ile sonlandırdı.

22 Haziran 2010 Salı 23:40A+A-

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi Çocuk Kulübü öğrencileri, yılsonu coşkusunu aileleri, öğretmenleri ve dernek gönüldeşleriyle paylaştı. Çocukların ortaya koydukları muhteşem performans izleyenlerden büyük alkış topladı.

Diyarbakır Özgür Çocuk Kulübü öğrencileri, 2009-2010 yılık eğitimlerini düzenledikleri  "Yılsonu Etkinliği" ile tamamladılar.  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonunda gerçekleştirilen programda öğrenciler, yıl boyunca öğrendiklerini, coşkulu bir tarzda izleyicileriyle paylaştılar.

Programda, Kur'an-ı Kerim ve meali okundu, sinevizyon gösterimi yapıldı, Kürtçe ve Türkçe ezgiler seslendirildi, şiirler okundu, skeçler sahnelendi ve folklor gösterisi düzenlendi.

Programın Kürtçe sunuculuğunu Fatma Yıldırım yaparken, Türkçe sunuculuğu ise Ayşe Eren yaptı. Betül Evin Polat ve Eylül Dilara Yılmaz'ın okuduğu Kur'an- Kerim ve mealiyle başlayan gece, Diyarbakır Özgür Çocuk Kulübü Genel Koordinatörü Leyla Akelma'nın selamlama ve "Diyarbakır Özgür Çocuk Kulübü"nün amaç ve çalışmaları hakkında verdiği kısa bilgi ile devam etti.

Recep Doğru'nun hazırladığı Özgür Çocuk Kulübü'nün amaç ve çalışmalarının anlatıldığı sinevizyon gösteriminin ardından Kürtçe ve Türkçe şiir dinletisine geçildi. Şiir dinletisinde, Muhammed Hamza Yıldırım'ın Kürtçe olarak okuduğu "Kulik" şiirini Ayşenur Aslan Türkçesini seslendirdi. Yine Sümeyye Filiz zazaca olarak  "Allahu Ekber" derken, Ali Baran Yılmaz "Muhit", Gülsüm Erdem "Vali" ve Mervenur Öge "Peygamberimiz" şiirleriyle salondaki duygu ve düşünceyi zirveye taşıdı.

 

Şiir dinletisinin ardından, Dılşad Melikoğlu "Ekine Giden Su", Betül Kuşaslan "Bismillah" ve Yusuf İhsan Atlı ise "Le Le Çima" parçalarıyla müzik ziyafeti çektiler.  Program Özgür Çocuk Kulübü Korosunun seslendirdiği, "Salâvatı Şerif, Secde İzi ve Allahu Ekber" ilahileriyle sürdü.

Okunan ezgi ve ilahilerle canlanan salon, Tuncay Yerlikaya'nın yazdığı ve minikler tarafından sahnelenen tiyatroyla gemiye binip Gazze'ye yolculuğa çıktılar. Babası şehid olan çocuğun canlandırıldığı oyun beğeniyle izlendi.

Gazze yolculuğu folklor grubunun sahneye çıkmasıyla da sürdü. Folklor ekibi bu yılki oyunların şehid amcalarına adadılar. Oyun oynamayan grup, taşıdıkları şehidlerin resimleriyle şehadet ezgilerini seslendirdiler.

Gazze şehid Ali Haydar Bengi başta olmak üzere bütün şehidlere ve Çelebi Bozan başta olmak üzere bütün şahidlere gönderilen selamın ardından melodika grubunun "Ey Şehid ve "Allahu Ekber" parçalarıyla sürdü.

Programda, çocuklar tek tek ve hep bir ağızdan dualar ettiler.

Yıl sonu etkinliği Çocuk Kulübü öğretmenlerinden Sevim Polat'ın mezun olan öğrencilere mezuniyet belgelerini vermesiyle etmesiyle son buldu.

(Islah-Haber / Diyarbakır)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

4 Yorum