1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Diyanet’ten Suriye’ye Yardım Kampanyası
Diyanet’ten Suriye’ye Yardım Kampanyası

Diyanet’ten Suriye’ye Yardım Kampanyası

Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Suriye için insani yardım çağrısı…

25 Aralık 2012 Salı 18:27A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr.Mehmet Görmez, son günlerde Suriye’de yaşanan insanlık dramı için yardım çağrısında bulundu.

Kamerun dönüşü Ankara’da basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Suriye'de iki yıl önce başlayan ve bir insanlık dramına dönüşen çatışmalarla ilgili kanaati ne olursa olsun her Müslümanın insani yardım için harekete geçmesi gerektiğini belirterek, “Suriye’de iki ateş arasında kalmış çocuklara, kadınlara, yaşlılara, ilaçsız ve dermansız insanlara bigane kalmamız söz konusu olmaz. Bütün sivil toplum örgütlerini, bütün sivil inisiyatifleri bu kampanyaya destek vermeye davet ediyorum. Bu çağrım sadece Türkiye’de yaşayan kardeşlerimize, kendi milletimize değil, bu çağrım öncelikle bütün İslam dünyasına, refah seviyesi yüksek bütün Arap ülkelerine, Şiisiyle, Sünnisiyle mezhebi ve meşrebine olursa olsun herkesedir. Her gün Kerbela için ağlayan Şii kardeşlerimizi dehiçbir ayırım yapmadan bu kampanyaya destek vermeye davet ediyorum” dedi.

“Çağrımsadece kendi milletimize değil, Şiisiyle, Sünnisiyle bütün İslam Aleminedir…”

Suriye’de cereyan eden çatışmalar nedeniyle bölgede bir insanlık dramı yaşandığına dikkat çeken Diyanet İşleri Başkanı Görmez, İslam dünyasını Suriye konusunda duyarlı olmaya davet etti. Başkan Görmez, şunları kaydetti;

“Bizim Suriye ile dokuz yüz kilometre sınırımız var. Gerekirse herkes gidip bir öğün yemeğini, bir ekmeğini, bir battaniyesini bu sınıra bırakmak suretiyle bu insani yardım kampanyasına destek vermek durumundadır. Sadece bu çağrım Türkiye’de yaşayan kardeşlerimize, kendi milletimize değil, bu çağrım öncelikle bütün İslam dünyasına, refah seviyesi yüksek bütün Arap ülkelerine, Şiisiyle, Sünnisiyle, mezhebi ve meşrebi ne olursa olsun herkesedir. Her gün Kerbela için ağlayan Şii kardeşlerimizi de aynı şekilde hiçbir ayrım yapmadan bu yardım kampanyasına destek vermeye davet ediyorum.

Yezidlerin zulmü altında inleyen Hüseyin’lere bir tas su esirgemek ne ise bugün Suriye’de iki ateş arasında kalmış çocuklara, kadınlara, yaşlılara, ilaçsız ve dermansız insanlara yardım elini uzatmamakta aynı vebaldir diye düşünüyorum. İnanışı, mezhebi, meşrebi ne olursa olsun bütün Müslümanları Suriye’deki insanlara insani yardım kampanyalarına destek vermeye davet ediyorum.”

“Suriye’deki olaylarla ilgili kanaati ne olursa olsun, herkesi sivil halka yönelik insani yardım kampanyalarına destek vermeye davet ediyorum…”

“Bizim Müslümanlığımız ve dindarlığımız bugünlerde Suriye coğrafyasında imtihan edilmektedir” diyen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, zor kış şartları nedeniyle Suriye’deki durumun her geçen gün daha da zorlaştığını belirterek, “Ben buradan hem Diyanet İşleri Başkanı, hem Türkiye Diyanet Vakfı Başkanı, hem de bir insan olarak bütün halkımızı fikri düşüncesi, inanışı ne olursa olsun; Suriye’de başlayan hadiselerle ilgili düşüncesi, kanaati, ne olursa olsun sivil halka yönelik insani yardım kampanyalarına destek vermeye davet ediyorum” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez önemli mesajlar verdiği yardım çağrısında şu ifadelere yer verdi;

“Bütün sivil toplum örgütlerini ve sivil inisiyatifleri kampanyaya destek vermeye davet ediyorum…”

“Özellikle un ihtiyacı, ekmek ihtiyacı, yakıt ihtiyacı, battaniye ihtiyacı hat safhadadır. Burada daha önce beraber çalıştığımız pek çok din adamları, pek çok din alimi bize aylardır müracaat ediyor, ancak farklı bir noktaya geldiğimizi görüyorum. Bu işlerin koordinasyonundan sorumlu bir vali tayin edildiğini hepimiz biliyoruz. O valilikle işbirliği içerisinde Türkiye Diyanet Vakfı bir insani yardım kampanyası başlatmış durumdadır. Bütün sivil toplum örgütlerini, bütün sivil inisiyatifleri bu kampanyaya destek vermeye davet ediyorum.”

“Bütün savaşlarda savaş hukuku, özellikle savaş ortamlarında zor durumda kalan çocuklara, kadınlara, yaşlılara, mazlumlara, aç ve susuz kalanlara, ilaçsız kalanlara, dermansız kalanlara yardım eli uzatmayı zorunlu kılmaktadır.”

“Yanıbaşımızda yaşanan insanlık trajedisine bigane kalmak insan olarak bize yakışmaz…”

“Bu millet, Somali’de, Arakan’da dünyanın çok uzak bölgelerinde, Afrika’da, Pakistan’da, Endonezya’da insanların yaralarını saran bir millettir. Kendi yanı başımızda bu insanlık trajedisine bigane kalmak insan olarak hiçbirimize yakışmaz.”

“Cuma günü tüm Türkiye’den Suriyeli kardeşlerimiz için yardım toplanacak…“

“Bir takım evlerde, anne ve baba bombardıman sonucu öldükten sonra açlıktan ölen çocuklara rastlanmaya başlandı. Yaralandıktan sonra bir takım ilaçlar olmadığı için ölümlerle karşı karşıyayız. Dolayısıyla İnşallah bu Cuma günü Türkiye’deki bütün camilerde bu konuyu halkımızla paylaşacağız ve halkımızın yardımlarını en güzel bir şekilde mağdur ve mazlum insanlara ulaştırmaya çalışacağız.” 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum