1. HABERLER

  2. HABER

  3. Diyanet: Ramazan'da Afrika'yı Unutmayın!
Diyanet: Ramazanda Afrikayı Unutmayın!

Diyanet: Ramazan'da Afrika'yı Unutmayın!

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Ramazan ayında ''Çağımıza Yeni Bir Komşuluk Aşısı'' adlı kampanya başlatıyor.

29 Temmuz 2011 Cuma 10:47A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bu sene Ramazan ayında ''Çağımıza Yeni Bir Komşuluk Aşısı'' adlı kampanya başlatarak, komşuluk ilişkilerini yeniden canlandırmaya çalışacaklarını bildirdi.

Görmez, Atatürk Spor Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, her ramazanda toplumsal ve evrensel sorunlardan birisini öne çıkaran ve toplumu o sorunları çözmeye davet eden bir tema işlediklerini söyledi.

Daha önceki yıllarda ''ramazan paylaşmaktır'' ve ''Kur'an'' temalarını ele aldıklarını anımsatan Görmez, bu sene ''komşuluk'' temasını işlemeye çalışacaklarını ifade etti.

İslam'ın medeniyet idealini insan ilişkileri üzerine bina ettiğini, bu ilişkilerin ağını ilmek ilmek ördüğünü vurgulayan Görmez, ''Son asrımızda, özellikle asrımızın son yıllarında bu ilişkilerin yer yer zedelendiğini görüyoruz. Çağımızda, hızlı kentleşme, göç, nüfus yoğunluğunun artması gibi unsurlarla ölçüsüz maddileşme eğilimleri, bireysellik, bencillik, neme lazımcılık gibi olumsuzluklar, gündelik hayatın hemen hemen her alanında olduğu gibi komşuluk ilişkilerinde de derin sarsıntılara yol açmıştır'' dedi.

Komşuluk ilişkilerinin yanı sıra aile içi ilişkilerin de zayıfladığına işaret eden Görmez, aynı evin içerisinde yaşayanların bile farklı odalara kapanarak birbirlerine komşu olduklarını ifade etti.

''PEYGAMBERE KOMŞU OLMAK İÇİN İYİ KOMŞU OLMAK GEREKLİ''

İnsanlar arasındaki ilişikleri yeniden düzenlemek için akrabalık ilişkilerini yeniden ayağa kaldırmak istediklerini belirten Görmez, Hz. Muhammed'in, ''Cebrail, bana komşu hakkında o kadar tavsiyede bulundu ki onu mirasçı kılacak sandım'', ''Komşusu açken tok yatan bizden değildir'' sözlerini hatırlattı. Bu hadislerin, komşuluk ilişkisi, inanç, hukuk ve ahlak boyutlarını açıkça ortaya koyduğunu vurgulayan Görmez, şunları kaydetti:

''Gerçek mümin olmak istiyorsanız komşularınızla ilişkilerinizi iyi tutun. Peygambere komşu olmak için iyi komşu olmak gerektiğine vurgu yapmak istiyorum. Bu sebeple, bu sene Ramazan ayında komşuluk ilişkilerini ayağa kaldırmak için bir seferberlik başlattık. Amacımız vaaz ve nasihate kuru bir anlatım değil fiili, pratik, uygulamalı bir seferberlik başlatmak ve hepimizin derinden eksikliğini hissettiği komşuluk ilişkisini yeniden canlandırmaktır. Bilhassa iftar sofralarımızı komşularımızla paylaşmak, sahur çorbalarımızdan onlara ikramda bulunmak, ramazanın, orucun, iftarın, sahurun, teravihin manevi hazzını birlikte paylaşmak, hanelerimizi, beldelerimizi, şehirlerimizi mutlu ve mamur edecektir.''

''HERKES BİR İFTAR SOFRASINI KOMŞUSUYLA PAYLAŞSIN''

Öncelikle din görevlilerinin komşuluk ilişkilerini gözden geçirmesini istediklerine işaret eden Görmez, ''Gözümüzün değil gönlümüzün doyduğu iftar sofralarında buluşmalıyız. Din görevlileri, birbirinizi iftara davet edin. Beni de davet edin, geleyim'' dedi.

''Asrımıza Yeni Bir Komşuluk Aşısı'' kampanyasının ilgi göreceği yönündeki inancını dile getiren Görmez, ''Ramazandaki programlarımız da komşuluk ilişkilerini yeniden canlandırmaya yönelik olacak. 'Lütfen herkes bir iftar sofrasını komşusuyla paylaşsın. Sahurda çorbanızı komşunuzla paylaşın' diyeceğiz'' şeklinde konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ramazanda reklam ve tanıtım amaçlı düzenlenen iftar sofralarından kaçınılması gerektiğini, sadece zenginlerin değil fakirlerin de bulunduğu, kardeşlik ve akrabalık ve dostluk bağlarının güçlendirilmesi için verilen iftar sofralarının tercih edilmesinin büyük önem arz ettiğini anlattı.

HER EVDEN BİR FİTRE, BİR İFTAR AFRİKA'YA

Görmez, bu yıl ayrıca Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında Türk Diyanet Vakfı ile ortaklaşa ''Her Evden Bir Fitre ve Bir İftar Afrika'ya'' adlı kampanya düzenlediklerini bildirdi.

Dünyanın en fakir kıtası olan Afrika'da 40 milyonun üzerinde insanın kronik açlık tehlikesiyle karşı karşıya kaldığına dikkati çeken Görmez, ''Dünyanın hangi köşesinde olursa olsun insana yardım eli uzatmak, çok uzaklarda da olsalar birileri açken asla tok yatmamak, insanlığın birlik ve dirliği için elimizdeki nimetleri paylaşmak ve mesafeleri yok sayarak gönül köprüleri kurmak için bir kampanya başlatmış bulunuyoruz'' dedi.

Görmez, böylece ramazanın bereketinin paylaşılacağını, fitrelerin en azından birinin gönderilmesi suretiyle Afrika'dakilere, bir lokma ekmek ve bir yudum su ikram edilmiş olunacağını vurguladı.

Kampanyanın ramazanın ilk günü olan 1 Ağustos'ta başlayacağını belirten Görmez, ''Bütün operatörlerden 'AFRİKA' yazıp 5601'e gönderilecek. SMS'ler 5 TL karşılığında olacak. Ümit ediyoruz ki fitrelerimiz ve iftarlarımız uzaklarda hayata tutunmaya çalışan canlara ab-ı hayat olacaktır'' dedi.

Görmez, Din İşleri Yüksek Kurulunun belirlediği fitre miktarının asgari 7,5 lira olduğunu, maddi durumu iyi olanların kendi konumunu göz önünde bulundurarak bunun üzerinde fitre verebileceğini sözlerine ekledi.


 

HABERE YORUM KAT