1. HABERLER

  2. HABER

  3. Diyanet: “Para Kurban Yerine Geçmez”
Diyanet: “Para Kurban Yerine Geçmez”

Diyanet: “Para Kurban Yerine Geçmez”

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, sadece para vererek kesimi yapılmayan kurbanların geçersiz olduğunu söyledi.

18 Ekim 2010 Pazartesi 13:21A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, kurban kesimiyle ilgili hayvan sıkıntısı olduğu yönündeki iddiaların doğru olmadığını söyledi, kurban kesiminin canlı hayvan sıkıntısına neden olabileceği iddialarına karşı çıktı.

Bugün bir basın toplantısı düzenleyen Bardakoğlu özetle şunları söyledi:

"Bir ibadet yaparken bütün özeni göstermek durumundayız. Kurban keserken ne hayvan incinsin ne çevreye zarar verelim. İbadetlerin kendine göre bir nezaketi ve nezaheti vardır. Vekalet ile kurban modern şehirde yaşayan zaman ve mekan sıkıntısı olan ihtiyaç sahiplerine ulaşmakta zorlanan kardeşlerimiz için çıkar yoldur özellikle gurbetteki vatandaşlarımız için.

Biz kimsenin evinde banyosunda kurban kesmesine razı olmayız. Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak vekalet ile kurban kesimi için öncülük yapmaya başladık. Öncülük yapma isteğimiz işimizin azlığından değil bu işin dini esaslara uygun şekilde örnek olmak sebebindendir.

Vekalet ile kurban bir ticari amaç için asla yapılmamalıdır. Alınan paraların hepsi aynı amaca harcanmalı. Vekaletini aldığımız kurban mutlaka hayvan olarak kesilmelidir, bunu paraya çevirmeden ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak gerekir. Kesmeden olmaz. Vekalet ile kurbanın parasını başka bir şeye harcarsanız kurban vecibenizi yerine getirmiş sayılmazsınız.

İbadetlerin Allah katında kabul olmasının mütevellidi değiliz. Sırf insanların gönlü olsun diye doğru olmayan şeylere 'doğru' diyemeyiz. Kesimsiz kurban kampanyası olmamalıdır. Vekalet ile kurbanın kesilmesi, etinin dağıtılması lazım."

HABERE YORUM KAT