1. HABERLER

  2. İSLAM DÜŞÜNCESİ

  3. Diyanet: 'Nazar boncuğu dinen caiz değildir'
Diyanet: 'Nazar boncuğu dinen caiz değildir'

Diyanet: 'Nazar boncuğu dinen caiz değildir'

Diyanet İşleri Başkanlığı, hazırladığı tıp ve sağlık konusundaki çalışmayı yayımladı. Çalışmada nazar boncuğunun dinen caiz olmadığı fetvasına yer verildi.

19 Ocak 2021 Salı 12:17A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı Tıp ve Sağlıkla ilgili Fetvalar eserinde Türkiye toplumunda yer edinmiş batıl geleneklerden biri olan nazar boncuğunun kullanımına ilişkin bir fetvaya yer verildi. Eserde, nazar boncuğuyla ilgili olarak "Ondan medet umarak, yani Allah'tan beklenmesi gereken etkinin bir başka kişi, olay ya da materyalden beklenerek yapılması" tanımı yapıldı.

"Yeni doğan bir çocuğa nazar boncuğu takmak caiz midir?" sorusuna verilen yanıtta nazarın mahiyeti ve keyfiyeti kesin olarak bilinmemekle beraber, bazı kimselerin bakışlarıyla olumsuz etkiler meydana getirebildiklerinin dinen de kabul edildiğine yer verilerek, "Nazar konusunda Hz. Peygamber'in tavsiyelerini uyguladıktan sonra sonucu Yüce Allah'tan beklemek İslam inancının gereğidir" denildi.

"Caiz değildir"

Çalışmada, nazar boncuğunun caiz olup olmadığı sorusuna ise "Dinimizde nihai etkiyi Allah'tan başkasına atfeden tutum, davranış ve inanışlar yasaklanmıştır. Bu sebeple nazar boncuğu ve benzeri şeylerin, bunlardan medet ummak amacıyla boyuna veya herhangi bir yere takılması caiz değildir" cevabı verildi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum