1. HABERLER

  2. HABER

  3. DİSK Statükonun Devamını İstiyor
DİSK Statükonun Devamını İstiyor

DİSK Statükonun Devamını İstiyor

Referandum sürecinde hayır cephesinde yer alan DİSK'e en büyük eleştiri eski üyelerinden geldi.

03 Eylül 2010 Cuma 07:50A+A-

12 Eylül'de kapatılan DİSK'e bağlı Yeni Haber-İş Sendikası Genel Başkan Vekili Muharrem İkitimur, geçmişte tabanının kararıyla hareket eden DİSK'in bugün çok farklı bir noktada olduğunu vurguluyor. Yine 12 Eylül'de kapatılan Haber-Der Genel Başkanı Abidin Sökmen de, sendika üyelerinin hayır cephesinde yer almasını hayretle karşılıyor. -

Yeni Haber-İş Sendikası'nın 1970'li yıllarda genel başkan vekilliğini yapan Muharrem İkitimur, 12 Eylül'de gözaltına alınanlar arasında. Mamak Cezaevi'nde 60 gün çok ağır işkencelere maruz kaldığını söylüyor. Yaşadıklarını 'travma' olarak nitelendirirken, "12 Eylül döneminde toplumun sosyal ihtiyaçlarının önünü tıkayan yasaları topluma zorla dayattılar." diyor. Mevcut anayasasının değişmesi için daha önce rapor hazırlayan DİSK'in referandum sürecinde 'hayır cephesinde' yer almasına ise anlam veremediğini belirtiyor. "DİSK'in şu andaki durumu ve geldiği nokta 12 Eylül'den önceki yapısından çok farklı. O dönemde DİSK kamuoyunun denetimine tabiydi, DİSK'in aldığı kararlar tabana bağlıydı. Ancak şimdi tepe yönetiminin kişisel tercihleri ön planda." diye konuşuyor. DİSK'in anayasa değişikliği paketine karşı aldığı tavrın tamamen ideolojik olduğunu dile getiren İkitimur, farklı çıkarlar peşinde oldukları için yönetimdeki kişilerin anayasa paketine 'hayır' dediğini savunuyor.

1980 öncesinde Haber-Der genel başkanlığı yapan Abidin Sökmen de 12 Eylül döneminde derneklerinin sorgusuz sualsiz kapatıldığını, yaşadıklarını unutmalarının mümkün olmadığını söylüyor. Anayasa değişikliği paketindeki maddelerin çok net ve açık olduğunu belirten Sökmen, 'hayır' demelerinde bir kasıt olduğunu, DİSK'in bu şekilde davranarak üyelerini yanılttığını vurguluyor. Sökmen, "DİSK yöneticileri, almış oldukları karardan dolayı tarihe kara bir leke olarak geçecekler. Geçmişte işkence görenlerin, 'hayır' demelerine hayret ediyorum. Hayır diyerek Ergenekon'un, statükonun devamını istiyorlar." ifadelerini kullanıyor. Darbecilerin yargılanmasının önünü açan düzenlemenin de DİSK yönetimini heyecanlandırması gerektiğini savunan Sökmen, yöneticilerin aklıselimle hareket etmediğini, 12 Eylül darbesiyle hesaplaşmaktan çekindiklerini sözlerine ekliyor.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT