1. HABERLER

  2. HABER

  3. DİSK 12 Eylül’de ‘Hayır’ Diyecek!
DİSK 12 Eylül’de ‘Hayır’ Diyecek!

DİSK 12 Eylül’de ‘Hayır’ Diyecek!

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, 12 Eylül’de referanduma sunulacak Anayasa değişikliğinin 12 Eylül ruhuyla hazırlandığını savunarak, bu nedenle DİSK üyelerinin ‘hayır’ oyu kullanacağını açıkladı.

20 Temmuz 2010 Salı 15:03A+A-

DİSK: Anayasak'a da Banayasa'ya da Hayır!

Çelebi yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin denetiminden geçmiş ve referanduma sunulan değişiklik metninin sakıncaları ve eleştirileri ortadan kaldırmadığı gibi, daha da ağırlaştırdığını öne sürdü. 12 Eylül Anayasası'nın en çok eleştirilen yönlerinden birisinin yürütmenin yargı üzerindeki etkinliğinin modern demokrasilere ve hukuk devletlerine göre çok fazla olduğunu belirten Çelebi, "Bunun Anayasa'nın kuvvetler aykırılığı ile hukuk devleti ilkeleri ile bağdaşmadığı açıktır" dedi.

Çelebi "Özgürlükçü, eşitlikçi, demokratik ve sosyal bir Anayasa" hedefine ulaşmak için mücadele etmeyi sürdüreceklerini söyledi.

12 Eylül ürünü sendikacılığa 'evet'

12Eylül'de halkoylamasına sunulacak Anayasa paketinde, 1982 Anayasası'ndaki sendikal hakları genişleten düzenlemeler var.

Buna göre, aynı iş kolunda birden fazla sendikaya üye olunabilecek. Memurlara ve diğer kamu görevlilerine toplusözleşme yapma hakkı tanınacak. Greve katılan işçilerin ve sendikanın kasıtlı veya kusurlu hareketleri sonucu grev uygulanan işyerinde neden oldukları maddi zarardan sendika sorumlu tutulamayacak. 12 Eylül'de yasak getirilen siyasi amaçlı grev ve lokavt, dayanışma grevi ve lokavtı, genel grev ve lokavt, işyeri işgali, iş yavaşlatma, verim düşürme ve diğer direnişlere de olanak sağlanacak.

Sendikal haklar için öngörülen değişikliklerin sorunlu ve çelişkili olduğunu ifade eden DİSK Başkanı Çelebi, emeklilerin, gençlerin, işsizlerin, sendika kurmasını sağlayacak bir değişiklik yapılmadığını söyledi.

HABERE YORUM KAT