1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. Dışişleri'nden İran'a çöl tozu yanıtı: İddialar bilimsellikten uzak
Dışişleri'nden İran'a çöl tozu yanıtı: İddialar bilimsellikten uzak

Dışişleri'nden İran'a çöl tozu yanıtı: İddialar bilimsellikten uzak

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, İran’da meydana gelen kum fırtınaları ve Tahran’da oluşan hava kirliliği nedeniyle çıkan Türkiye'ye yönelik iddialar hakkında açıklama yaptı. Bilgiç, "İddialar bilimsellikten uzaktır" dedi.

12 Mayıs 2022 Perşembe 20:52A+A-

İran’da meydana gelen kum ve toz fırtınaları kaynaklı çevre sorunlarına ve Tahran’da zirveye ulaşan hava kirliliğine Türkiye'nin inşa ettiği barajların neden olduğu iddiaları İran medyasında yoğun biçimde yer alıyor. Konu siyasiler tarafından da gündeme getiriliyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, "Türkiye’deki barajların coğrafyamızda kum ve toz fırtınalarına neden olduğu iddiaları bilimsellikten uzaktır" dedi.

"Kum ve toz fırtınalarının asıl sebebi Afrika ve Ortadoğu kaynaklı çöl tozlarıdır"

Kum ve toz fırtınalarının büyük ölçüde doğal bir olgu olduğunu hatırlatan Tanju Bilgiç, "Türkiye’yi ve İran’ı etkileyen kum ve toz fırtınalarının asıl sebebi, dünyadaki en önemli iki toz kaynağı olan Afrika ve Ortadoğu kaynaklı çöl tozlarıdır. Esasen bu fırtınaları iklim değişikliğinin tetiklediği arazi tahribatı, ormansızlaştırma, çölleşme ve kuraklık da artırmaktadır" diye konuştu.

"Türkiye akılcı ve bilimsel her türlü işbirliğine açıktır"

Fırtınaların önlenmesi ve olumsuz etkilerinin hafifletilebilmesi için her ülkenin üzerine düşeni yapması gerektiğini belirten Bilgiç, sözlerine şöyle devam etti:

"Su ve toprak kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı yönünde gerekli adımların atılması gerekmektedir. Tahran yönetiminin bu tarz sorunlarda Türkiye’yi suçlaması, sorunların çözümü için gerçekçi bir yaklaşım değildir.

Su konusuna bütünüyle insani açıdan yaklaşan Türkiye, sınıraşan suların kıyıdaş ülkeler arasında anlaşmazlıktan ziyade, bir işbirliği unsuru olduğuna inanmaktadır. Ülkemiz, bugüne kadar aşağı kıyıdaş ülkelerin ihtiyaçlarını gözeten ve uluslararası hukuka saygılı bir anlayışla hareket etmiş, bundan sonra da bu anlayışı sürdürmeye devam edecektir.

Türkiye, bu konuya ilişkin olarak, İran ile akılcı ve bilimsel her türlü işbirliğine açıktır."

HABERE YORUM KAT