1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Dışişleri Bakanlığı: Cammu Keşmir'deki uygulamalar barış ve istikrara hizmet etmiyor
Dışişleri Bakanlığı: Cammu Keşmir'deki uygulamalar barış ve istikrara hizmet etmiyor

Dışişleri Bakanlığı: Cammu Keşmir'deki uygulamalar barış ve istikrara hizmet etmiyor

​​​​​​​Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Hindistan Anayasası'nın Cammu Keşmir'e özel statü tanıyan maddesinin ilga edilmesinin ardından geçen bir yılda, hayata geçirilen uygulamaların bölgede barış ve istikrara hizmet etmediğini söyledi.

05 Ağustos 2020 Çarşamba 19:53A+A-

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Hindistan Anayasası'nın Cammu Keşmir'e özel statü tanıyan maddesinin ilga edilmesinin ardından geçen bir yılda, hayata geçirilen uygulamaların Cammu Keşmir'deki durumu daha da karmaşıklaştırdığını ve bölgede barış ve istikrara hizmet etmediğini bildirdi. 

Sözcü Aksoy, Hindistan Anayasası'nın, Keşmir'e özel statü tanıyan maddesinin ilga edilmesinin birinci yıl dönümü hakkındaki soruya yazılı yanıt verdi. 

Aksoy, şu ifadeleri kullandı:

"Hindistan Anayasası'nın Cammu Keşmir'e özel statü tanıyan maddesinin ilga edilmesinin ardından geçen bir yılda, hayata geçirilen uygulamaların Cammu Keşmir’deki durumu daha da karmaşıklaştırdığı ve bölgede barış ve istikrara hizmet etmediği görülmektedir. Türkiye bu sorunun diyalog yoluyla, Birleşmiş Milletler (BM) Şartı çerçevesinde ve ilgili BM kararları temelinde çözüme kavuşturulması gerektiği yönündeki görüşünü muhafaza etmektedir."

Geçen sene Cammu Keşmir'in özel statüsü kaldırılmıştı

Hindistan, 5 Ağustos 2019'da kabul ettiği anayasa değişikliği ile Cammu Keşmir'in özel statüsünü kaldırmış, eyalet yönetimini lağvederek bölgeyi merkeze bağlı 2 ayrı Birlik Toprağı'na ayırmıştı.

Kararın ardından Hint güvenlik güçleri, Cammu Keşmir'de asayiş operasyonlarını ve halk üzerindeki baskıları yoğunlaştırmıştı. Bölgede sokağa çıkma yasağının yanı sıra internet, telefon ve ulaşım kısıtlamaları getirilmiş, yerel partilerin yöneticileri ve üyeleri gözaltına alınmıştı. 

AA

HABERE YORUM KAT