1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Direnişçiler Esed'e Karşı Halep'te Ilerliyor
Direnişçiler Esed'e Karşı Halep'te Ilerliyor

Direnişçiler Esed'e Karşı Halep'te Ilerliyor

Direniş güçlerinin "Surları Yıkın" adlı operasyonla düzenlediği saldırılarda kentte "stratejik öneme" sahip birçok noktayı ele geçirdi.

01 Şubat 2015 Pazar 17:49A+A-

Direnişçilerin Halep'te "Surları Yıkın" adlı operasyonla düzenlediği saldırılarda kentte "stratejik öneme" sahip Eşrefiye bölgesinde ilerledi, çatışmalarda 6 binayı ele geçirerek en az 20 rejim askerini öldürdü.

Halep kent merkezindeki bölgelerde Esed güçlerinin kontrolünde olan yerlere "Surları Yıkın" adlı operasyon doğrultusunda saldırılar düzenleyen 16'ncı Tümen'e bağlı Bedir Şehitleri Birliği, Halep'in Eşrefiye, Şeyh Maksud ile Halidiye bölgesinde Şam yönetimine bağlı güçler karşısında ilerleyerek stratejik öneme sahip noktaları ele geçirdi.

Direnişçilerin kent merkezinde ve şehrin kuzeyindeki ilerleyişi karşısında Esed güçlerine bağlı savaş uçakları ve helikopterleri de direnişçilerin denetiminde olan bölgelere varil ve vakum bombalarıyla saldırıyor. Rejim, hava saldırılarında genellikle sivil yerleşim yerlerini hedef alıyor.

16'ncı Tümen'e bağlı Bedir Şehitleri birliğinin saha komutanlarından İyad Ebu Samir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Halep'in Eşrefiye bölgesinde Esed güçlerinin kaldığı binalara doçka, cehennem topları, RPG ile tanksavarla saldırdığını söyledi.

Eşrefiye'de Şam yönetimi güçlerine karşı evlerin duvarlarından açtıkları ateşle zayiat verdiğini ifade eden Samir, "Eşrefiye bölgesinde evlerin duvarlarından ateş açıyor ve yine evlerin duvarlarında açtığımız deliklerle Esed güçlerine karşı ilerliyoruz. 'Surları Yıkın' operasyonla bölgede ciddi ilerleme kaydetti. Kentin Şeyh Maksud ve Halidiye bölgesinde de operasyonlarımız devam ediyor" dedi.

"Eşrefiye'de stratejik öneme sahip birçok noktayı ele geçirdik" diyen Samir şunları kaydetti: "Halep'i Esed'e güçlerine karşı son damla kanımızla savunacağız. Burası bizim yurdumuzdur. Biz Özgürlüğümüz için mücadele ediyoruz. Esed devrilene kadar da bu mücadelemiz devam edecek. Şam yönetimi her gün varil bombalarıyla Halep'te sivil yerleşim yerine saldırarak insanlığı katlediyor. Tüm dünyada bunu izliyor. Esed'in yüreği yetiyorsa adam gibi gelir silahlı muhaliflerle savaşır. Sivilleri öldürmez"

16'ncı Tümene bağlı Bedir Şehitlerinin "Cehennem" toplarından Sorumlu Komutanı İlyas el-Baghadi ise Eşrefiye bölgesinde Esed güçleri ve keskin nişancılarının bulundukları binalara "Cehennem" toplarıyla saldırarak 6 binayı ele geçirdiklerini ve 20 askeri de etkisiz hale getirdiklerini kaydetti.

Esed'in kuşatması başarısız oldu

"Eşrefiye bölgesinde binaların çatılarında saklanan Esed güçlerinin keskin nişancılarının bulunduğu yerlere cehennem toplarıyla vurarak imha ediyoruz" diye konuşan Baghadi, söz konusu bölgede tanksavarla da Esed güçlerine ait çok sayıda askeri aracı imha ettiklerini dile getirdi.

Rejimin Halep'i birçok yönden kuşatmaya kalkıştığını fakat direnişçilerin kuşatmayı kırdığını belirten Baghadi, "Şam yönetimi kenti kuzeyinde muhaliflere saldırarak Halep'i kuşatmaya çalıştı fakat bunda başarılı olmadı" sözlerine yer verdi.

80'nci Tugay'a ağır silahlarla saldırdık

Halep'teki çatı direniş birliği Şam Cephesi kentin kuzeyinde rejim güçlerinin denetimindeki 80. Tugaya ağır silahlarla saldırarak 20 askeri öldürdü ve tugaydaki iletişim şebekesini imha ettiği bildirildi.

AA muhabirine açıklamada bulunan Şam Cephesi saha komutanlarından Ala Ahmed, Şam Cephesi'ne bağlı birliklerin sabahın erken saatlerinde Halep'in doğusunda yer alan Neyrab askeri havaalanı ile Halep Uluslararası Havaalanı yakınlarındaki 80'nci Tugay'a ağır silahlarla saldırdıklarını söyledi.

Saldırılarda 20 rejim askerini etkisiz hale getirdiklerini ile tugaydaki telsiz şebekesini imha ettiklerini dile getiren Ahmed, "Esed güçlerine karşı bu sabah erken saatlerde bir operasyonumuz oldu. Operasyonda 80. Tugay ve çevresinde Esed güçlerinin kullandığı binalar füzelerle vurularak imha edildi. Tugay içerisinde Esed güçlerinin iletişimini sağlayan telsiz şebekesini de imha ettik" dedi.

Tugayda vurulan yerlerin büyük önem arz ettiğini ifade eden Ahmed, "Tugayda telsiz şebekesini vurmamızın amacı, Esed güçlerinin birbiriyle iletişimini kesmek için bunu yaptık. Tugaydaki imdat yolları atılan füzelerle imha edilerek bağlantıları kestik." sözlerine yer verdi.

80'nci Tugay çevresinde çatışmaların 5 saat sürdüğüne işaret eden Ahmed, söz konusu tugay içerisinde çok sayıda askeri araç ve bina atılan toplarla imha ediğini ve vurulan binalardan yoğun dumanların yükseldiğini vurgulandı.

Direniş güçlerinin bölgedeki evlerin duvarlarında açtığı deliklerle Şam yönetimine bağlı güçlerin kaldığı yerlere ateş açtığını kaydeden Ahmed, hedeflerinin tugayın denetimini sağlayarak Halep üzerindeki rejimin kuşatmasını tamamen kırmak olduğunun altını çizdi.

HABERE YORUM KAT