1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. Dinleme Davaları Birleşti
Dinleme Davaları Birleşti

Dinleme Davaları Birleşti

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan dava ile Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki dinleme davaları birleştirildi.

24 Haziran 2016 Cuma 18:41A+A-

Siyasetçi, sanatçı, gazeteci ve iş adamı 402 kişiyi usulsüz dinledikleri iddiasıyla eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ile Yurt Atayün'ün arasında bulunduğu 138 kişi hakkında geçen günlerde Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan dava ile bu sanıklardan bazıların da arasında bulunduğu 50 kişinin benzer iddialarla Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı dava birleştirildi.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, 28'i tutuklu 139 kişi hakkında "PDY üyesi olma", "kişiler arası aleni olmayan konuşmaları dinleme", "iftira", "evrakta sahtecilik" ve "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği" suçlamalarından hazırladığı iddianameyi kabulü sonrasında, davanın Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve sanıklardan bazılarının da arasında bulunduğu 50 kişinin benzer iddialarla yargılandığı davayla birleştirilmesini talep etti.

Birleştirme talebinde iki dava arasında hukuki ve fiili irtibat bulunduğu belirtildi. "Ramazan Akyürek" ve "Lokman Kırcılı" gibi kimi kişilerin iki davada da sanık oldukları bildirilen talepte, bazı müştekilerin de ortak olduğuna işaret edildi.

Talep yazısında "İki dosyada yargılama konusu eylemlerin ve sanıklara atılı suçların bir kısmının aynı olduğu" ifade edilerek, "dolayısıyla yargılamanın birlikte yapılmasının usul ekonomisine uygun olacağı" belirtildi.

"Özellikle mükerrer yargılamayı önlemek bakımından birlikte yargılamanın gerekli olduğu" kaydedilen yazıda, dosyanın, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki davayla birleştirilmesi için onay verilmesi istendi.

TALEP KABUL EDİLDİ

Edinilen bilgiye göre, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, bu talebi yerinde bularak, dosyaların birleştirilmesini kararlaştırdı.

Birleşen dava, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edecek.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi siyasiler, gazeteciler, yargı mensupları ve iş adamları dahil 48 kişiyi usulsüz dinledikleri iddiasıyla Emniyet Genel Müdürlüğünün eski İstihbarat Daire Başkanları Ramazan Akyürek ve Ömer Altıparmak'ın da arasında yer aldığı 50 sanığı yargılıyordu.

Sanıklar, eski Başbakan Necmettin Erbakan, bazı Cumhurbaşkanlığı danışmanları ile Anayasa Mahkemesi üyelerinin yakınları, hakim, gazeteci, iş adamı, siyasetçi, emniyet müdürü ve insansız hava aracı projesinde yer alanların da arasında bulunduğu 48 kişiyi, dosyalara farklı isimlerle dahil ederek dinlemekle suçlanıyor.

Sanıklara, "Suç işlemek için örgüt kurmak ve yönetmek, örgüte üye olmak, resmi belgede sahtecilik, kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirme ve saklama, özel hayatın ve haberleşmenin gizliliğini ihlal ve iftira" suçlamaları yöneltiliyor.

İDDİANAME

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen günlerde, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde, 28'i tutuklu 139 kişi hakkında "PDY üyesi olma", "kişiler arası aleni olmayan konuşmaları dinleme", "iftira", "evrakta sahtecilik" ve "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği" suçlamalarından dava açmıştı.

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı ve Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünde yapılan usulsüz dinlemelerin esas alındığı iddianamede, bazı tanıkların ve gizli tanık "Bulut"un ifadelerine yer verilirken, 188 kişi mağdur, 214 kişi müşteki olarak gösterilmişti.

Bazı şüphelilerin firari olduğu ve hakkında yakalama kararı bulunduğu kaydedilen iddianamede, şüphelilerin hukuka aykırı dinlemeleri, PDY’nin amaçları doğrultusunda gerçekleştirdikleri savunulmuştu.

İddianame, nisan ayında Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmiş, eksiklikler bulunduğu gerekçesiyle mahkeme iddianameyi iade etmişti.

Savcılık, iadenin ardından iddianameyi tekrar düzenleyerek, mahkemeye göndermişti.

 

HABERE YORUM KAT