1. HABERLER

  2. HABER

  3. Dink Davasına Devam Edildi
Dink Davasına Devam Edildi

Dink Davasına Devam Edildi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili hakkında ‘görevi ihmal’ suçundan dava açılan, dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz’ün yargılanmasına devam edildi.

30 Mart 2011 Çarşamba 00:48A+A-

Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya Dink ailesinin avukatları İsmail Cem Halavut ve Hakan Bakırcıoğlu ile sanık Albay Ali Öz'ün avukatı Ali Sürmen katıldı. Mahkeme heyeti suçtan zarar görmüş olma ihtimali nedeniyle Hrant Dink'in yakınları Rahil Dink, Sera Dink, Delal Dink, Arat Dink ve Hasrof Dink'in katılma taleplerini kabul etti. Sanık Albay Ali Öz'ün avukatı Ali Sürmen daha önceki beyanlarını tekrar ederek, müvekkili hakkında idari ve adli yönden davalar açıldığını hatırlattı.

Dink ailesinin avukatları ise daha önceki duruşmalarda da belirttikleri davaların birleştirilmesi talebini tekrarladı.

Mahkeme heyeti iddia makamının 2. Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki dosyayı incelemeyi tamamlayıp sanık vekilinin talebi konusunda mütalaa bildirmesi için duruşmayı 17 Mayıs'a erteledi.

2. SULH CEZA BİRLEŞTİRME KARARINI BEKLEYECEK

Öte yandan, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinde ihmalleri bulunduğu gerekçesiyle aralarında dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz'ün de bulunduğu 8 askerin yargılandığı Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki davaya da devam edildi. Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki davanın 16. duruşmasında hakim, daha önceki duruşmada, Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yazılan ve her iki mahkemede görülen davanın birleştirilmesi hususundaki yazıya cevap gelmediğini belirtti ve Ağır Ceza Mahkemesi'nin birleştirme hususunda vereceği kararın beklenmesi amacıyla, duruşmayı 2 Haziran'a erteledi. Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki davada,sanıklar hakkında 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT